Dovolenka v Chorvátsku? Spôsob, ako sa v príjemnom prostredí nádhernej a čistej prírody kompletne zrelaxovať

Existujú dva hlavné dôvody, ktoré lákajú ľudí na výber dovolenky v Chorvátsku. Po prvé je to túžba po slobode a po druhé, návrat k prírode, ktorá nie je tak vzdialená. Chorvátsko ako bezpečná krajina s nádhernou prírodou a ideálnou polohou v blízkosti rovníka požiadavky na luxusný relax dokonale spĺňa.

Väčšinou ide o oblasti nachádzajúce sa priamo pri mori, ďaleko od hlučných oblastí mesta a v ekologicky čistom prostredí.

Ak preto aj vy tento rok hľadáte na letnú dovolenku niečo podobné a nielen geograficky, ale aj finančne dostupné, máme pre vás niekoľko dôvodov, prečo si zvoliť Chorvátsko.

​Chorvátsko je čarovný svet plný ostrovov, pobreží a krásneho mora

Zhruba 1246 ostrovov a 1777 km krásneho a členitého pobrežia so zálivmi, plážami, pobrežnými borovicovými lesmi a dokonalými malými pobrežnými mestečkami tvoria nádherné Chorvátsko. Pláže sú tu prevažne kamienkové s možnosťou prevádzkovať všetky vodné športy a užívať si krištáľovo čisté more, bez veľkých vĺn a prílivov na kúpanie.

​Jedinečná a zachovalá príroda vás doslova nadchne

V Chorvátsku sa nachádza osem národných a 11 prírodných parkov, prírodné rezervácie a chránené oblasti. Nájdete tu hory, rieky, lesy, jazerá, potoky a nížiny. Bohatá a rozmanitá je aj flóra a fauna s množstvom endemických druhov, ornitologické rezervácie, bohatý podmorský svet, poľovníctvo a rybolov.

Podnebie ideálne na relax pod holým nebom

Pobrežné podnebie Chorvátska sa vyznačuje príjemnými teplými letami a miernou jarou a jeseňou, čo umožňuje, aby ste si mohli relax v tejto krajine užívať od apríla do októbra.

Sedem chorvátskych lokalít je dokonca zapísaných v zozname svetového dedičstva UNESCO. Sú tu tiež nádherné stredomorské mestá, pamiatky, múzeá, galérie a zbierky. Historické mestá ako Dubrovník, Split, Trogir, Poreč a Pula majú v blízkosti kempingy, kde si môžete užiť zmes kultúry so slnkom a morom.

​Zdravá stredomorská kuchyňa nesmie chýbať

Zdravé jedlo z čerstvo ulovených grilovaných rýb, miestny olivový olej, čerstvá zelenina z trhu, ako aj niektoré z najlepších vín, ktoré si môžete vychutnať pri sedení na ležadle na pláži ihrisku a pozorovaní západu slnka.

To všetko si môžete dovoliť za mimoriadne dostupné ceny, pretože cesta do tejto exotiky vám nezaberie veľa času ani peňazí. Od vybudovania nových diaľnic je Chorvátsko ešte bližšie, no ak chcete radšej rýchlo preletieť, potom je na pobreží šesť letísk, kam lietajú niektoré nízkonákladové letecké spoločnosti.

Publikované: 23. 02. 2023

Kategória: Cestovanie

Autor: Denisa Koudelková