8 faktov o zubnom kaze, ktoré by mal každý vedieť

O zubnom kaze koluje v spoločnosti množstvo mýtov a skúsenosti jednotlivých ľudí sa líšia. Aby sme niektoré z nepravdivých mýtov vyvrátili, pripravili sme si pre vás 8 faktov o zubnom kaze, ktoré by ste mali vedieť!

1. Zubný kaz súvisí s cukrom

Rodičia už odmalička svojim deťom tvrdia, že cukor im pokazí zuby. Síce samotný cukor zubný kaz nespôsobí, predsa len je dôvodom jeho vzniku. Cukor totiž slúži ako výživa pre baktérie na zuboch, ktoré ho premieňajú na kyseliny rozožierajúce sklovinu.

2. Zubná sklovina je najtvrdšia látka v tele

Je to skutočne tak, zubná sklovina je najtvrdšou látkou v tele, predsa len však môže podľahnúť kyselinám od baktérií, v dôsledku čoho vzniká kaz.

3. Kaz vzniká v miestach so zubným povlakom

Zubný povlak je vlastne miesto, v ktorom sa zhlukuje obrovské množstvo baktérií spôsobujúcich zubný kaz. Preto je dôležité čistenie zubov!

4. V ústach máme viac ako 300 druhov baktérií

Avšak, iba niektoré z nich sú škodlivé a spôsobujú zubný kaz, mnohé z nich ochraňujú zuby a pomáhajú rozkladať potravu.

5. Zubný kaz nie je dedičný

Mnohí si myslia, že zuby sa im kazia kvôli zlým dedičným predispozíciám. To je však mýtus, zubný kaz dedičný nie je, zdediť môžete len zlé návyky v oblasti ústnej hygieny, ktoré sú príčinou zubného kazu.

6. Nedostatok slín zvyšuje riziko kazu

Nedostatok slín v ústach reálne zvyšuje riziko kazu, keďže sliny obsahujú látky zabraňujúce jeho vzniku.

7. Kaz je výsledok zlej výživy

Vzniká nielen v prípade, že jete veľa sladkých jedál, ale aj v prípade, že neprijímate dostatok minerálov, ktoré vyživujú zubnú sklovinu.

8. Liečba kazu nebolí

Bolesť zubného kazu je pojem, ktorý už odmalička straší ľudí, no opak je pravdou – moderné odstránenie kazu je bezbolestný proces! Samozrejme, aj tak je lepšie kazu predchádzať pravidelnou starostlivosťou o zuby, no najmä, pravidelnými prehliadkami u zubára. Ak hľadáte kvalitnú zubnú kliniku v Bratislave, odporúčame City Dental Clinic, kde nájdete zubárov, chirurgov, implantológov, ale aj dentálnych hygienikov, ktorí poskytnú vašim zubom prvotriednu starostlivosť!

Publikované: 04. 08. 2020

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková