Obytným vozom po Slovensku - aj tak môže vyzerať vaša tohtoročná dovolenka

Chcete zažiť dovolenku bez akýchkoľvek obmedzení? Požičajte si obytný voz a choďte spoznávať krásy Slovenska. Vydať sa obytným vozidlom na cestu naprieč Slovenskom je ideálna dovolenka pre pár, pre malú skupinu priateľov, ale aj pre rodinu s deťmi. Na Slovensko sa z Čiech jazdí stále. Obvykle spoliehame na hotely a penzióny. To nás však uviaže na jedno miesto. S obytným vozom, ktorý si dnes ľahko požičiate z požičovne, máte skutočnú cestovateľskú slobodu. Ak si doprajete napríklad 14dennú dovolenku, môžete prejsť tie najkrajšie kúty Slovenska a rovno si urobiť plán na návštevu tých, ktoré ste nestihli a necháte si ich na budúci rok. Kam sa vydať pri svojom prvom karavanovom dobrodružstve po Slovensku? Začnite hlavným mestom, Bratislavou Bratislava je úplne iné mesto ako Praha. Cez 100 000 obyvateľov, čo je štvrtina obyvateľov hlavného mesta, býva v Petržalke. Keď bolo toto sídlisko v 70. rokoch minulého storočia postavené, stalo sa najväčším v bývalom Československu. Napriek tomu Bratislava pôsobí veľmi moderne a vďaka novej architektúre veľkomestsky až futuristicky, mnohokrát viac než Praha. V Bratislave navštívte staré mesto, kde nájdete aj Modrý kostol, Starú radnicu či Michalskú bránu. Nezabudnite na Bratislavský hrad, ale ani na jeden z mostov cez Dunaj, na Most SNP s úchvatnou vyhliadkovou reštauráciou pripomínajúcou UFO.

Slovensko nie sú len Vysoké Tatry

Hornatá krajina Slovenska je skutočne úchvatná a výstupy si môže dovoliť každý. Technická náročnosť v dobrom počasí nie je nikdy príliš vysoká. S obľubou sa robí výstup na Ďumbier, čo je najvyšší vrch Nízkych Tatier. Je o 600 metrov nižší ako najvyššia hora Slovenska - Gerlachovský štít. Ak chcete zažiť výstup na básňami, piesňami a povesťami oslavovanú horu, zastavte sa vo východnej časti Nízkych Tatier. Tú sa totiž týči Kráľova hoľa. Vydať sa sem máte možnosť aj po cykloceste vedúcej z Telgártu či Šumiac. Národným symbolom Slovákov je Kriváň, ktorý leží v západnej časti Vysokých Tatier. Ak sa rozhodnete v obytnom aute obchádzať najmä krásne slovenské hory a robiť výstupy, nenechajte si ujsť ani Lomnický štít, Veľký Rozsutec, Rysy, Veľký Choč či Predné Solisko.

Po slovenských hradoch a zámkoch

Aj takto navrhnutá cesta v obytnom vozidle sa stretne s úspechom posádky. Slovenské hrady sú krásne a veľmi atraktívne. Za návštevu stojí Bojnický zámok, vedľa ktorého nájdete aj zoologickú záhradu. Najväčším hradom je Spišský hrad. Ide o významnú zrúcaninu, ktorá sa dostala aj na zoznam pamiatok UNESCO. A nezabudnite ani na unikáty, akými sú Oravský zámok a Betliar.

Na Slovensku sa nudiť rozhodne nebudete

Slovensko je bohaté na prírodné pamiatky. Je tu veľké množstvo jaskýň, vrátane ľadových a aragonitových. Nájdete tu termálne kúpalisko aj nádherné povodia riek. Jednotlivé časti Slovenska sa od seba veľmi líšia. Iný je juh, iný server, špecifický je východ. Krásne je tiež srdce Slovenska, mesto Banská Bystrica, ktoré chránia v okolí sa týčiace Nízke Tatry a Veľká Fatra. Keď budete vo svojom požičanom obytnom voze prichádzať z mesta Zvolen, otvorí sa vám skutočne nevídaný pohľad na nádherné mesto v náručí hôr.

Publikované: 11. 02. 2021

Kategória: Cestovanie

Autor: Denisa Koudelková