Čo je to polyneuropatia? A čo má na ňu dobrý vplyv?

Znížená citlivosť v končatinách, nepríjemné pálenie a brnenie, pálčivé bolesti. Presne tak sa prejavuje polyneuropatia, kvôli ktorej môžete mať neistú chôdzu, svalovú slabosť, ba dokonca aj kŕče vo svaloch. Príznakov je naozaj celý rad. Rovnako tak začne ubúdať svalová hmota na končatinách, ale nič nie je neriešiteľné. Aj polyneuropatia sa dá liečiť. Polyneuropatia vzniká poruchou periférnych nervov a existuje hneď niekoľko druhov daného ochorenia - demyelinizačná polyneuropatia, diabetická polyneuropatia, ďalej je tiež polyneuropatia alkoholová, toxická a po neurotoxických liekoch či pri lymskej borelióze.

Ako lekár diagnostikuje polyneuropatiu?

Akonáhle sa začnú objavovať u polyneuropatie príznaky, nemali by ste návštevu odborníka odkladať. Najprv vám lekár urobí celkové vyšetrenie, ďalej tiež elektromyografii, laboratórne vyšetrenie a možno aj biopsiu nervu či svalu. V tretine prípadov ale nie je mnohokrát ani príčina vzniku zistená, hoci pacient navštívi špecializované pracovisko.

Ako sa polyneuropatia lieči?

Ako prebieha polyneuropatia liečba? Záleží vždy na tom, ako ju nastaví lekár. Samozrejme je nevyhnutné najprv riešiť ochorenie, ktoré polyneuropatiu vôbec spôsobilo. Diabetická polyneuropatia sa rieši tak, že sa udržuje glykémia v optimálnych hodnotách. Bolesťou vás zbaví lieky proti bolesti či antidepresíva. O opätovný nárast svalového hmoty sa postarajú zase rehabilitácie.

Magnetoterapia je účinná cesta, ako liečiť polyneuropatiu

V posledných rokoch sa v oblasti liečby polyneuropatie do popredia prediera magnetoterapia, ktorá na rozdiel od ostatných liečebných metód nevykazuje žiadne vedľajšie účinky. Veľkou výhodou je, že sa dá vykonávať aj v domácich podmienkach, čo ocenia hlavne ľudia s chronickým typom polyneuropatie. Magnetoterapia má blahodarný vplyv na všetky druhy polyneuropatie. Obnoví sa nervy a tkaniva, zlepší sa okysličenie a tlmí bolesť.

Publikované: 26. 03. 2019

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková