Trpíte nespavosťou? Skúste prírodné produkty
Poruchy spánku sú veľmi časté a nepríjemné. Nedostatok kvalitného spánku býva spúšťačom mnohých ochorení. Nehovoriac o tom, že sme nevýkonnými, podráždenými a nepozornými. Ako problémy so spánkom prekonať?
Poruchy spánku, či už nemôžeme zaspať vôbec, alebo je náš spánok nekvalitným (prebúdzame sa niekoľkokrát v noci, či nespíme dostatočne tvrdo) je určite dôležité riešiť. Spánková deprivácia dokáže veľmi negatívne ovplyvňovať náš život aj naše zdravie, a to po fyzickej aj psychickej stránke. Než však navštívite špecialistu, skúste zapracovať na svojej spánkovej hygiene, či vyskúšajte niektorý z kvalitných prírodných prostriedkov na podporu spánku.
Čo podporí zdravý spánok?
V prírodnej medicíne a medzi bylinkami nájdete veľké množstvo kvalitných pomocníkov. Pokiaľ sú naviac kombinované s modernými vedeckými výdobytkami, môžeme si od nich dosť sľubovať. Na podporu zdravého spánku sa hodí výživový doplnok Tryptosen. Ide o produkt českej spoločnosti Naturvita (špecializuje sa na doplnky stravy, vitamíny a minerály), ktorý na Slovensku distribuuje Happy Trade. Kúpite ho napríklad v online lekárni Greenlike.sk.
Tryptosen obsahuje tradičnú bylinu, valeriánu lekársku, ktorá má schopnosť odbúravať stres, má relaxačné a ukľudňujúce účinky, podporuje kognitívne funkcie – sústredenosť a pamäť, a súčasne je veľkým pomocníkom pri zdravom spánku.
Druhou účinnou zložkou prípravku je L-tryptofán. Táto esenciálna aminokyselina sa krvným obehom dostáva do mozgu a za pôsobenia vitamínu B6 sa mení na tzv. hormón šťastia, teda na serotonín. Telo si ho netvorí samo a potrebuje ho získať. Ak ho nemá, máme mimo iné problémy so spánkom.
TIP: Vyskúšajte od spoločnosti Naturvita aj vynikajúci prípravok Biosil na podporu kvalitných vlasov, nechtov a pokožky.
Spánková hygiena je dôležitým predpokladom kvalitného spánku
Naučte sa tiež dodržovať spánkovú hygienu. Ideálne je chodiť spať aj vstávať vždy v rovnaký čas, dokonca bez víkendových výnimiek. Pred spánkom by sme mali navodiť pohodový režim. Vyhnúť sa musíme tzv. modrému svetlu z monitorov, obrazoviek a displejov.
Pred spánkom nie je vhodné jesť, ale ani nie je dobré chodiť spať s prázdnym žalúdkom. Večera by mala byť ľahká. Nevhodné sú pred spánkom alkoholické nápoje. Obecne sa neodporúča príliš mnoho tekutín, aby nás v noci nebudilo nutkanie na toaletu.
Nebojte sa nižšej teploty v spálni. Smelo ju znížte na 15 až 18 °C. Spať sa dá výborne i pri ešte nižšej. Neznamená to však, že budete mrznúť. Zadovážte si teplé periny, povlečenie, pridajte aj termofľašu pod perinu. Telu nesmie byť zima, ale dýchať je vhodné studenší vzduch. Pred spaním vždy vyvetrajte.
Ak vás bolí chrbát, za krkom, hlava, či sa budíte celkovo dolámaní, zvážte výmenu matracu či vankúša. Vhodné sú tie anatomické.
Nezabudnite, že do postele máme chodiť unavení a bez akejkoľvek techniky. V posteli sa má proste spať. A so zlepšenou spánkovou hygienou sa vám bude spať lepšie. Naša krása a zdravie sú na kvalitnom spánku závislými.
Publikované: 18. 01. 2023 / Aktualizované: 07. 06. 2023
Kategória: Zdravie