6 najväčších mýtov o opaľovacích krémoch. Poznáte ich?

O ochranných prostriedkoch pred UV lúčmi už bolo popísané všeličo. Čo z toho je pravda a čo nie? Ako je to v skutočnosti s opaľovaním a so zdravím?

Mýtus č.1: Ľudia s tmavou kožou nemusia používať ochranný opaľovací krémc

Chrániť sa opaľovacím krémom je dôležité bez ohľadu na farbu a tón pleti. Každý typ pokožky sa totiž na slnku môže spáliť bez poctivého natieranie pokožka skôr starne a je vystavená väčšiemu riziku vzniku rakovinového ochorenia. Tip: Rozšírte s obzory a prečítajte si aj tento zaujímavý článok o opaľovaní.

Mýtus č. 2: Ak má make-up ochranný faktor, nie je nutné použiť aj opaľovací krém

Ochranný faktor dnes zdanlivo obsahuje takmer všetko, čo sa dá kúpiť v drogérii. Nájdeme ho v podkladových bázach, make-upu, bronzer, lícenky či v púdroch. Myslieť si však, že po aplikácii týchto kozmetických prípravkov je naša pokožka dostatočne chránená je omyl. Podklad pod make-up alebo lícenku si totiž nanášame nerovnomerne a len na niektoré miesta na tvári - ich ochranný faktor je preto skôr len doplnkom plnohodnotného ochranného krému. Na bežné denné nosenie postačí krém s ochranným faktorom SPF 30, ktorý okrem ochrany pred slnkom pokožke dodá aj hydratáciu.

Mýtus č.3: Vode odolný opaľovací krém stačí naniesť len raz

Ani vode odolný opaľovací krém vám nezaistí dokonalú ochranu pred pôsobením slnečných lúčov. Odporúča sa znovu nanášať aspoň každé dve hodiny, pri častom pobyte vo vode alebo sa veľa potíte, ho treba aplikovať ešte častejšie. Aby ste na opakované natieranie na pláži nezabudli, položte si opaľovací krém na viditeľné miesto. Ak ani to nepomôže, nastavte si pripomienku v telefóne - ten má väčšina z nás po ruke aj na dovolenke.

Mýtus č.4: Opaľovací krém stačí natrieť len na niektoré časti tela

Ktorákoľvek nezahalená časť vášho tela vyžaduje ochranu pred slnkom. Často najväčšiu pozornosť venujeme najmä tvári, ale slnko zanecháva stopy v podobe pigmentových škvŕn aj na nohách, rukách, krku, ušiach, ramenách či dekoltu. Krémom s ochranným faktorom preto natierajte každú odhalenú časť tela.

Mýtus č.5: Opaľovacie krémy pre dospelých poskytujú menej ochrany ako tie pre deti

Opaľovacie krémy obsahujú rovnaké aktívne ochranné zložky bez ohľadu na to, či sú určené pre deti alebo dospelých. Rozdiely sú často len v typoch použitých receptúr - tie v krémoch pre deti sú prispôsobené ich oveľa jemnejšie pokožke. Detské opaľovacie krémy bývajú tiež často neparfumované, bez parabénov a ďalších látok. Detské opaľovacie krémy okrem toho neštípu, ak sa deťom náhodou dostanú do očí.

Mýtus č.6: Poslúži aj vlaňajšie balenie krému

Pokiaľ máte doma poloprázdne balenie opaľovacieho krému z minulého roka, radšej ho vyhoďte. Pred použitím si vždy skontrolujte jeho odporúčané dátum spotreby - ak je krém starý, určite už nie je taký účinný ako by mal byť. Pokožku máme len jednu, malo by nám teda záležať na tom, čím sa krémom. Článok vznikol v spolupráci s magazínom Forlis.eu.

Publikované: 07. 12. 2020

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková