Ashwagandha a retinol – pozitívne účinky na zdravie

Ašvaganda znamená „sila koňa”. Ašva znamená kôň a Ganda – silu. K hlavným účinným látkam patria v Ašvagande withanolidy, ktoré obsahuje hlavne koreň rastliny. Ashwagandha obsahuje ďalej glykosidy, aminokyseliny, laktony, ale tiež vitamíny, minerály a ďalšie látky. Vysoký obsah aktívnych látok zaisťuje veľké spektrum blahodarných účinkov. Pre jej adaptogénny účinok sa často nazýva indický ženšen.

Ashwagandha

Ašvaganda je najobľúbenejšia indická botanická rastlina a bola používaná v Ayurvéde, 5 000 rokov starom indickom liečebnom systému, ako omladzujúce a denné tonikum mnoho storočí. Až v poslednej dobe dochádza k najväčšiemu zvýšeniu užívania ashwagandhy po celom svete vzhľadom k neuveriteľným pozitívnym výsledkom nedávnych farmakologických štúdií.

Ashwagandha stelesňuje samotnú podstatu preventívneho a liečebného prístupu k zdraviu v Ájurvéde. Ašvaganda pôsobí na úrovni celého telového systému tým, že pomáha udržovať rovnováhu v látkach a procesoch prebiehajúcich v ľudskom tele. Ashwagandha je malý, drevnatý ker z rodiny Solanaceae, ktorý rastie asi 70cm do výšky, v Indii a v niekoľkých častiach Stredomoria a Afriky. V dôsledku tohto rozsiahleho biotopu existujú značné morfologické a chemo-typické rozdiely v miestnych druhoch. Koreňové fytoaktívne látky ako divokých, tak kultivovaných druhov sa však zdajú byť rovnaké. Korene ašvagandy sú hlavnou časťou rastliny, ktorá sa používa terapeuticky.

Upozornenie: Prípravok nie je vhodný pre deti, osoby do 18 rokov. Osoby užívajúce lieky na predpis, tehotné a dojčiace ženy by sa mali pred užívaním poradiť so svojim lekárom. Výživový doplnok sa nesmie používať ako náhrada rozmanitej stravy. Uchovávajte mimo dosahu malých detí. Ustanovená odporúčaná denná dávka sa nesmie prekročiť. Pri užívaní Ashwagandhy sa odporúča obmedziť: pitie kávy alebo zeleného čaju na 2 šálky denne, užívanie pred tréningových a iných stimulantov ako aj konzumáciu alkoholu. Ashwagandha sa môže užívať dlhodobo (po 6 mesiacoch sa odporúča mesačná prestávka). Neužívajte v prípade precitlivenosti na akúkoľvek zložku výrobku.

Ashwagandha pozitívne vplýva na:

- Zlepšenie funkcie štítnej žľazy

- Liečenie adrenálneho vyčerpania

- Zníženie úzkosti a depresie

- Boj proti stresu

- Zlepšenie výkonu a vytrvalosti

- Prevenciu a liečbu rakoviny

- Zníženie degenerácie mozgových buniek

-Stabilizovanie hladiny cukru v krvi

-Zníženie cholesterolu

- Zlepšenie imunity

Štúdie ukázali, že Ahswagandha môže zvýšiť vytrvalosť počas fyzickej aktivity tým, že sa upriami na funkciu mozgu a zníži telesnú bolesť. Vďaka svojim pozitívnym upokojujúcim, ale energizujúcim účinkom na mozog a schopnosti znížiť stresové hormóny, Ashwaganha spôsobila zlepšenie koncentrácie, motivácie a vytrvalosti.

Retinol – pozitívne účinky

Retinol je jednoducho iný názov pre vitamín A. Je to typ retinoidu z rodiny látok súvisiacich s vitamínom A. Iné retinoidy zahŕňajú: kyselinu retinovú (tiež známe ako tretinoín), retinylpalmitát a retinaldehyd, z ktorých všetky môžu byť nájdené prípravkoch starostlivosti o pleť. Tretinoín je aktívnou zložkou Retinolu.

Ako funguje retinol?

Keď príde retinol alebo iný retinoid do styku s pokožkou, enzýmy v tele ho transformujú do kyseliny retinovej, čo je aktívna forma vitamínu. Konkrétne kyselina retinová urýchľuje regeneráciu buniek, stimuluje produkciu kolagénu a elastínu, podporuje vyblednutie hyperpigmentácí a lieči akné.

Zo začiatku môžete pociťovať olupovanie, začervenanie alebo suchú pleť. To je bod, keď to veľa ľudí vzdá. Avšak ak vydržíte, po niekoľkých týždňoch uvidíte neskutočné zlepšenia. Retinol pôsobí vlastne tak, že starú pleť nahrádza novou. Pod starou kožou vám vzniká nová, bez vrások. Postupne sa staré a odumreté bunky olupujú a vaša pleť je viditeľne žiarivá a bez vrások. Pokiaľ sa rozhodnete siahnuť po kozmetike s retinolom, pripravte sa, že jeho aplikácia si vyžaduje minimálne 3 mesiace, aby sa staré bunky nahradili novými. Retinolové sérum aplikujte spolu s vitamínom E. Predídete tak vysušovaniu povrchu pokožky.

Pozitívne účinky retinolu na pleť

- Pomáha pri regenerácii kožných buniek.

- Bojuje proti vráskam.

- Stimuluje syntézu kolagénu, ktorý je dôležitý pre udržanie zdravo a mlado vyzerajúcej pokožky.

- Redukuje jemné vrásky. Vitamín A(retinol) čistí póry a normalizuje aktivitu mazových žliazok, čím pôsobí efektívne proti akné.

- V neposlednom rade je prínosom pre ľudí trpiacich seboroidnou dermatitídou (prejavom je začervenanie, svrbenie a odlupovanie kože).

- Redukuje aj akné.

Ako, kedy a kam aplikovať retinolové sérum alebo krém?

Správny čas na retinolový krém alebo sérum prichádza vo veku 30 rokov. Po prekročení tridsiatky by nočný krém alebo sérum s retinolom mal byť pre vás samozrejmosťou. Na začiatku ho pleti dávkujte dvakrát týždenne. Neskôr môžete periodicitu zvýšiť na každý druhý deň a ak si pleť navykla, aj každý deň.

Pravidelným užívaním retinolu (minimálne šesť týždňov), získa pleť pružnosť a vitalitu a rozjasní sa. Jemné vrásky takmer zmiznú a tie hlbšie budú viditeľne hladšie. Na pokožku okolo očí používajte iba prípravky určené na túto oblasť, alebo primiešajte kvapku obľúbeného retinolového séra do obľúbeného očného krému a aplikujte spočiatku každú tretiu noc. Po adaptácii na retinol môžete periodicitu zvýšiť.

Publikované: 22. 05. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Lucie Vojtíšková