Ako na čistenie domácich textílií? Rozlišujte materiály a vyskúšajte “zázrak” s názvom suchý ľad!

Vedeli ste, že medzi najväčšie ohniská baktérií a roztočov patria interiérové ​​textílie? Prinášame tipy, ako s nimi čo najefektívnejšie zatočiť. Vyskúšajte napr. univerzálny čistič a dezinfekciu v jednom - suchý ľad. Spolu s ním a ďalšími trikmi si dokážete doma vytvoriť zdravé, čisté a hygienické prostredie.

Rozlišujte materiál sedacích súprav: látka vs. koža

Tak ako všetko, čo sa denne používa, tak aj čalúnený nábytok dostáva behom celého roku poriadne zabrať. Neustále je vystavovaný prachu a znečisteniu, čím sa z neho stáva ideálne prostredie pre množenie baktérií a roztočov. Preto nepodceňujte jeho pravidelné čistenie a dezinfekciu. Základom je vysávanie raz do týždňa, po ktorom nasleduje ďalšia starostlivosť. Nezabúdajte rozlišovať s akým materiálom zaobchádzate. Koža, podobne ako pokožka potrebuje hydratáciu a výživu, aby zostala mäkká a pružná. Utierajte ju preto mokrou handričkou z mikrovlákna a povrch impregnujte. V prípade látkových sedacích súprav, sú najideálnejšie tie, so snímateľným poťahom, ktorý jednoducho vyperiete v práčke podľa návodu, alebo len dáte do čistiarne. S odstraňovaním menších nečistôt si ľahko poradí obyčajný mydlový roztok. Naopak pre hĺbkovú dezinfekciu a odstránenie roztočov zvoľte čistenie suchým ľadom. Ide o oxid uhličitý v pevnom skupenstve. Medzi jeho hlavné benefity patrí jednoduché použitie a dokonalé odstránenie organických i anorganických nečistôt. Stačí ho len vysypať na čistený povrch a nechať pôsobiť. Potom, čo zničí mikroorganizmy, sa sám odparí.

Hĺbkové čistenie kobercov: suché vs. vlhké

Rovnako ako v prípade sedačiek začnite najskôr dôkladným povysávaním. Následne si zvoľte techniku čistenia. Existujú dve možnosti, a to suché alebo mokré. V prípade, že preferujete jemnú a šetrnú údržbu, vyberte si čistenie na sucho. To je vhodné aj pre koberce vyrobené zo 100% prírodných vlákien. Postup nemôže byť ani jednoduchší. Prášok s vysokou absorpčnou schopnosťou vysypete na koberec, necháte účinkovať a potom už len vysajete. Ešte jednoduchšie a hygienickejšie je to v prípade čistenia suchým ľadom, ktorý nemusíte ani vysávať, pretože sám vysublimuje.

Pri vlhkom čistení si dajte opäť pozor na materiál, tak aby ste nenarobili viac škody ako úžitku. Na mokro nečistite koberce z vlny alebo hodvábu. Voda by mohla zničiť pevnosť ich vlákien. Taktiež sa uistite, aký typ podlahy máte pod kobercom. Akonáhle je drevená, na mokré čistenie zabudnite, vlhkosť by mohla povrch poškodiť. Čistiť môžete klasicky pomocou kefky a koncentrátu mydlovej vody či iného čistiaceho prostriedku. V prípade mokrého čistenia je však najlepším variantom - zavolať si špecializovanú firmu, ktorá disponuje prístrojmi na odsatie vody.

Záclony a závesy: rešpektujte materiál

Na to, aby záclony a závesy zdobili a zároveň chránili interiér je nutná ich pravidelná údržba. Aj napriek tomu, že existujú rôzne tipy vzorov, strihov a materiálov, ktoré je potrebné pri čistení zohľadniť, väčšina sa dá vyprať v pračke. Vždy sa však radšej uistite etiketou, na ktorej nájdete presné inštrukcie ohľadom čistenia, sušenia či žehlenia. Pri praní používajte radšej pracie vrecúško, ktoré záclony ochráni pred možným zatrhnutím sa v bubne pračky. Nepridávajte aviváž, pretože tá by mohla poškodiť pevnosť vlákien. Jemné materiály ako hodváb či vlnu perte v rukách s práškami pre ne určenými. Ak máte podozrenie, že v závesoch žije mole, pred praním na ne aplikujte suchý ľad. Závesy stačí vložiť do igelitovej tašky či sáčku a zasypať dvomi až tromi odmerkami suchého ľadu. Pri uzatváraní tašky je nutné nechať menšie odvetrávanie, dokým bude unikať oxid uhličitý. Až potom, čo sa suchý ľad odparí, je potrebné tašku dôkladne uzavrieť a nechať pôsobiť ešte 3-4 dni, tým sa zničia nielen dospelí jedinci ale aj larvy a vajíčka,” vysvetľuje odborník Iordanis Paraskevopulos zo spoločnosti SIAD, ktorá sa zaoberá produkciou suchého ľadu.

Pripravte pre matrace ľadovú kúru

Nikto nechce spať spolu s hmyzom, ktorý na povrch vylieza pod rúškom tmy. Ploštice, roztoče či iné mikroorganizmy žijú potajomky v matracoch postelí. Pre zdravé prostredie, nestačí len pravidelne meniť posteľnú bielizeň, je nutná aj dôkladná dezinfekcia. Najjednoduchší a najefektívnejší spôsob je pomocou suchého ľadu. Čistenie s ním je potrebné zopakovať 3-4 krát do roka. Nazabúdajte však na to, že sa behom čistenia odparuje oxid uhličitý. Preto sa behom dezinfikovania nezdržujte v miestnosti a nechajte otvorené okná.

Publikované: 15. 10. 2021

Kategória: Bývanie