Ako sa naučiť čítať a pracovať s odbornou literatúrou

Čítanie kníh je dôležité. Nemenej dôležité je ale, ako sa tento proces odohráva. Na jednej strane si nechceme nechať ujsť dôležité informácie, na druhej strane sa snažíme pochopiť každé slovo, ktoré rozširuje tento proces na nekonečno. Nemusí to byť jednoduché a pri odborných textoch to platí obzvlášť, ale dá sa to zvládnuť. Čítanie je jednou z najdôležitejších činností, ktorá nám pomáha sa rozvíjať po mnohých stránkach, takže si poďme povedať, ako si s ním poradiť, ak je viac odborné.

Urobte si poradie čítania

Čítanie kníh je často sprevádzané stavom, keď nie sme schopný vnímať okolitý svet, pretože sa naň sústredíme. Takáto literatúra nás samozrejme musí baviť. Iné je to ale v prípade kvalitnej odbornej literatúry, ktorá je často iba predmetom našich štúdii. Aby ste sa v nej nestratili, urobte si poradie. Ak vám niektoré frázy veľa nehovoria, začnite si najskôr čítať niečo o ich význame. Potom sa pustite do čítania zvolenej knihy. Prechádzate tak na iné stupne, čo vám pomáha pochopiť celý kontext.

Hĺbka pochopenia

Tento bod je najdôležitejší. Pri čítaní knihy sa nikdy nepokúšajte preniknúť do nej na 100 %, zaznamenávajte si poznámky a nebojte sa to opakovať. Faktom je, že mozog si pamätá oveľa lepšie to, čo sa robí opakovane a rôznymi spôsobmi. V určitom okamihu, keď otvoríte inú knihu, niektoré veci ľahšie pochopíte.

Ako si vyberať takéto knihy?

Hlavnou vecou nie je, aby sme sa zamerali vždy na veľmi úzke okruhy. To z nás automaticky lepšieho človeka neurobí. Musíme ich vedieť pochopiť. V skutočnosti ide o štúdium jazyka a možno aj niektorých užitočných postupov v tomto smere. Kníh je ale dostatok, veľké internetové kníhkupectvo je toho skvelým dôkazom, takže si máte z čoho vybrať. Výhodou v tomto prípade je, že sa vám nestratí, nezabudnete ju vo vlaku. Nezaberie vám miesto v taške, a pritom ju máte stále so sebou. V digitálnej podobe a s množstvom informácií budete jednoducho trendy a vzdelaní vo všetkých smeroch.

Publikované: 20. 05. 2018

Kategória: Super tipy

Autor: Denisa Koudelková