Nebojte sa prírodných materiálov

Oblečenie a doplnky sa dnes vyrábajú prevažne v kombinácii bavlny s prímesou ďalších elastických vlákien. Oblečenie na leto z umelých vlákien však nie je to pravé. Vyskúšajte si vytvoriť vlastné originálne kúsky, ktoré vám spríjemnia leto. Nemusíte však vyrábať len oblečenie, môžete si vyrobiť tiež množstvo doplnkov, ktoré Vám skrášlia interiér. Budete však potrebovať šijacie stroje. Pri výbere látok nezabudnite sledovať zloženie, prípadne objednávajte z certifikovaných obchodov zameriavajúcich sa na látky z prírodných materiálov.

Bavlnené plátno

Plátno má širokú škálu využitia. Za pomoci šijacích strojov overlock a coverlock si môžete vytvoriť napríklad utierky, obliečky na vankúše, alebo rovno celé obliečky, ktoré môžete ozdobiť nášivkou. Plátno je priedušné, odvádza pot a je vhodné pre osoby s citlivou pleťou, pretože nedráždi pokožku. Vďaka jeho nasiakavosti sa používa na utierky, ktoré sa rýchlo vysušia a môžete ich dezinfikovať praním na vysokej teplote alebo vyžehlením.

Konope

Ak už so šitím máte skúsenosti, môžete sa pustiť aj do zložitejších kúskov. Oblečenie z konope má antibakteriálne účinky, skvelú priedušnosť a vysokú odolnosť nosenia. Jeho veľkou výhodou je, že "v zime zahreje a v lete ochladí", môžete si tak vytvoriť oblečenie, ktoré využijete celý rok. Na jeho výrobu využijete opäť stroje coverlock a overlock, môžete však využiť aj ich kombináciu, ktorá vám ušetrí peniaze a miesto. Ak si chcete oblečenie urobiť zaujímavým a originálnym, vytvorte si nášivky alebo výšivky za pomoci šijacieho stroja.

Ľan

Využitie ľanu nájdete napríklad v oblečení, vďaka jeho vlastnostiam. Ničí baktérie a jeho krčivosť  podčiarkne ležérny štýl a odvádza tiež vlhkosť, čo v lete určite oceníte. Doma si môžete vytvoriť aj posteľnú bielizeň, utierky, alebo nákupné tašky. Môžete z neho vytvoriť aj zaujímavé aplikácie, ktoré vám pomôže vytvoriť rezací ploter. Vďaka nemu už nebudete musieť byť v obkľúčení stále sa opakujúcich vzorov a môžete popustiť uzdu fantázii!

Publikované: 31. 08. 2020

Kategória: Móda a krása

Autor: Denisa Koudelková