Ako správne vetrať? Prečítajte si, ako doma udržať čistý vzduch!

Vetranie. Bežná súčasť života v domácnosti, ale na druhej strane dôležitý faktor ovplyvňujúci naše pohodlie a zdravie. Okrem toho správne vetranie zabraňuje vzniku plesní a eliminuje rosenie okien. Viete však, ako vetrať správne a aký je rozdiel vo vetraní počas teplých a chladnejších dní? Doba vetranie závisí na aktuálneho ročného obdobia. "Pokiaľ ide o plastové okná, ktoré veľmi dobre tesní, treba im prispôsobiť vetranie. Dôležité je, aby sa v interiéri nehromadila vlhkosť a nevytvárali sa podmienky pre vznik plesní. Preto je nutné vetrať pravidelne a vždy tak, aby sa všetok vzduch v miestnosti vymenil. Optimálne je vetrať s dokorán otvorenými oknami, "ozrejmuje každý výrobca plastových okien.
Tip: Na vetranie by ste nemali zabúdať ani v prípade, že používate prenosnú klimatizáciu. Tá odvádza teplo von, ale ochladený vzduch je len cirkulačnej (cirkuluje v miestnosti). Prečítajte si, ako ju vybrať. To isté samozrejme platí aj pre ventilátory - aj tie nezabezpečujú vetranie, ale iba cirkuláciu vzduchu.
Samozrejme, počas vetranie v izbe vypneme kúrenie (v chladnejších mesiacoch), najmä kvôli úspore energií. A ako dlho vetrať? Všetko závisí od vonkajšej teploty, veľkosti izby, resp. priestoru, ale napriek tomu platí známa úmera - čím je vonku chladnejšie, tým kratší treba vetrať. "V zime by sme mali vetrať 4-6 minút, na jar a jeseň 10 až 20 minút. V lete je dobré nechať otvorené okno 30 minút. Ráno by sme mali vyvetrať všetky miestnosti dokorán otvorenými oknami po dobu piatich minút. V priebehu dňa je potom treba vetrať v závislosti od vlhkosti v miestnosti. Zvoliť správnu dĺžku vetrania pomôže jednoduché pravidlo: keď otvoríte v zime okno, vnútorné sklá sa orosí, akonáhle sa po určitej dobe samy odrastie, je vyrovnaná relatívna vlhkosť vzduchu zvonku a v miestnosti a ďalšie vetranie už nemá zmysel . Pri správnom vetraní sa vymení vzduch v miestnosti, ale neochladí sa vnútorné steny, "radí odborník. Tip: Mobilné klimatizácie nájdete u eprofi.cz s.r.o. .. Spoločnosť predáva aj mobilné ohrievače, stavebné miešačky, odvlhčovače vzduchu a vibračné pechy. Navyše počas leta je odporúčané vetrať radšej prievanom. Práve prievan dokáže do priestoru vniesť nielen čerstvý vzduch, ale tiež ho výrazne ochladiť počas horúcich letných dní. Veľmi dobré je vyvetrať dom či byt počas noci, kedy sa vyhneme priamemu slnku, ktoré priestor počas celého dňa nahrieva. Pamätajte: - kúpeľňu vetrajte po každom sprchovaní či kúpanie - vyhnite sa presušeniu vecí vnútri priestorov - vetrajte minimálne trikrát denne - nábytok umiestnite, resp. odsuňte od stien - počas varenia nezabudnite na využitie pokrievok - na začiatku zimného obdobia vetrajte častejšie, aby ste predišli vzniku vlhkosti a kondenzácie výparov

Publikované: 30. 07. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková