3 odtiene slobody pre dokonalú spálňu

Pokiaľ ide o výber farieb na stenu v spálni, je niekoľko vecí, ktoré by ste mali mať na pamäti. Najdôležitejšie je, že spálňa je miestom pre odpočinok a relaxáciu, takže pre väčšinu ľudí sú pokojné a upokojujúce farby tie najlepšie. Ktoré to sú, a ako ich kombinovať si preto teraz povieme.

Neutrálne farby a práca s nimi

Sú vždy bezpečnou voľbou. Béžová, slonovinová, taupe, čierna, šedá a biela môžu byť skvelými voľbami do spální, ktoré vyžarujú tú najväčšiu pohodu. Sú to tóny, ku ktorým môžete jednoducho nakombinovať aj iné farby nábytku a ostatných doplnkov. Rozjasňujú celý priestor miestnosti a dodávajú jej ten správny nádych a pohodu. Niektorí ľudia si naopak myslia, že neutrálne farby sú nudné, ale práve kombinácia s inými doplnkami to celé môže veľmi dobre zmeniť. Pri maľovaní môžete mať ale problém s výberom základných tónov. Napríklad biela je zriedkavo čisto biela. Dodáva sa s podtónmi od ružovej, modrej, žltej, hnedej až po iné ďalšie, ktoré dokonale podporia tvar a krásu originálnych toaletných stolíkov. Tiež je rozhodujúce, či chcete teplejší alebo chladnejší tón. Nikdy by ste ale v priestoroch určených na spanie nemali moc experimentovať.

Pastel pre dokonalú romantiku

Pastelové farby sú pre spálne skvelé. Sú mäkké, relaxačné, pokojné a môžu prispieť k dobrému spánku. Nie sú príliš jednoliate ani moce farebné. Ide teda o zlatú strednú cestu. Použite mäkkú modrú, levanduľovú, zelenú, žltú alebo ružovú. Tiež sa rozhodujte podľa pohlavia a veku daných osôb, ktoré budú v spálni tráviť svoj odpočinok. Je to miesto, v ktorom prespíme viac ako jednu tretinu svojho života, tak si dobre rozmyslite, ako si ho zariadite. Aj tieto farby sa rovnako dobre kombinujú s inými odtieňmi ostatných doplnkov. Zvýrazniť sa jemné farby dajú tmavším kobercom, závesmi, obrazom, alebo nábytkom.

Svetlé farby pre odvážnych

V spálni je dôležité vytvoriť správnu atmosféru, ktorá je zároveň osobná a uvoľňuje. Jasnejšie farby nie sú vždy ideálnym riešením, teda najmä nie v prípade takýchto priestorov, pretože vás môžu rozrušiť a dodávať ďalšiu energiu, ktorú k spánku moc asi nepotrebujete. Samozrejme, že interiér a jeho dizajn si prispôsobujeme svojim požiadavkám a potrebám, ktoré sa odzrkadľujú od našich osobných hodnôt. Pre ľudí, ktorí milujú žiarivé tóny a jasné farby plné energie, by preto nemali byť v ich spálni až tak veľkou prekážkou. Aj tu ide predsa o osobný priestor, ktorého zariadenie je len a len na vás. Ak sa už rozhodnete ísť týmto smerom, veľa iných doplnkov by sme vám ale kombinovať potom neodporúčali. V jednoduchosti je krása a pri zariaďovaní priestorov na spanie ide o kľúčový faktor. Tak na to myslite.

Publikované: 23. 02. 2018

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková