Ako vybrať a zladiť s interiérom jedálenské stoly a stoličky

Jedáleň alebo kuchyňa sú miesta, kde si radi posedíme s rodinou aj priateľmi. Čas pri chutnom jedle však môže byť ešte príjemnejší, ak si do tejto miestnosti vyberiete vhodný jedálenský nábytok. Na čo všetko pri jeho výbere myslieť?

Zjednotenie štýlov

Výber začnite voľbou vhodného štýlu. Je na mieste, aby jedálenský stôl a ostatný nábytok spolu navzájom ladili. Na trhu nájdete mnoho kúskov v modernom aj tradičnom prevedení. Tradičným materiálom, ktorý vám bude slúžiť mnoho rokov, je drevo. Drevené jedálenské stoly sa hodia viac k tradičným štýlom zariadenia, nájdete medzi nimi však tiež modely v modernom dizajne. Moderné jedálenské stoly sa vyrábajú tiež s použitím číreho alebo mliečneho skla v kombinácii s kovom alebo drevom. Takýto stôl pôsobí v miestnosti veľmi elegantne a dodá jej luxusný nádych. Nevýhodou môže byť ťažšia údržba. Ak potrebujete ušetriť, môžete si vybrať jedálenský stôl z drevotriesky. Musíte však počítať s kratšou životnosťou tohto materiálu.

Tvar a rozmery jedálenského stola

Pri voľbe vhodného tvaru vychádzajte okrem vášho vkusu aj z veľkosti miestnosti. Ak bude jedálenský stôl stáť pri stene, budete potrebovať obdĺžnikový alebo štorcový tvar. Do priestoru si budete môcť dovoliť postaviť aj okrúhly alebo oválny stôl. Pri okrúhlom tvare však musíte počítať s potrebou väčšej plochy, ktorú zaberie. Obdĺžnikový stôl pre pohodlné sedenie štyroch osôb by mal mať dĺžku aspoň 120 cm. Ak sa rozhodnete pre okrúhly jedálenský stôl, pre štyri osoby my mal mať priemer 100 cm. Mávate často návštevy? Potom je pre vás ideálnou voľbou rozkladací stôl.

Jedálenské stoličky

Kvalitné jedálenské stoličky musia byť predovšetkým pohodlné. Hĺbka sedenia by mala byť minimálne 40 cm. Sedadlo by malo byť vo výške 43 cm a vyššie. Výšku operadla voľte podľa toho, ako často a ako dlho budete na stoličke sedávať. Ak sa v kuchyni zvyknete len najesť a potom sa presuniete do obývacej izby, vyberajte modely s nižším operadlom. Pre dlhšie posedenie sú vhodnejšie vyššie, čalúnené operadlá. Ak máte radi netradičný vzhľad, môžu sa navyše jedálenské stoličky v kuchyni či jedálni stať výrazným dizajnovým kúskom.

Publikované: 27. 06. 2020

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková