Neodkladajte návštevu gynekológa na neskôr

Pre vašu sebaúctu by mala byť pravidelná návšteva gynekológa železným pravidlom a dôležitou nevyhnutnosťou. Návšteva lekára, aj keď vás nič nebolí, sa cení, pretože množstvo problémov v tele je skrytých a len lekár dokáže včas prísť na to, kedy by mohli prerásť do obrovského a už neriešiteľného problému.

Aby ste nič neriskovali, pripomenieme si niekoľko objektívnych dôvodov, prečo návštevu dobrého gynekológa v Bratislave alebo vašom blízkom okolí naozaj neodkladať.

Svrbenie, pálenie, výtok a nepríjemné pocity

Vaginálny výtok je zvyčajne priehľadný, bez zápachu a nespôsobuje podráždenie. Množstvo výtoku je určené hormonálne a závisí od fázy menštruačného cyklu. Napríklad bezprostredne po ukončení menštruácie je výtok obyčajne slabý a priehľadný, uprostred menštruačného cyklu je výdatný a viskózny a bližšie k nástupu menštruácie získava krémovú konzistenciu a kyslý zápach. To všetko je norma.

Pokiaľ sa náhle zmení charakter výtoku a začne vás pritom trápiť svrbenie, pálenie, potom to môže signalizovať choroby ako chlamýdie, trichomoniáza, bakteriálna vaginóza, zápal maternice, vaječníkov a iné.

Keď sa objavia tieto príznaky, rýchle a pohodlné objednanie k lekárovi online by ste rozhodne nemali odkladať.

Bolesť

Návšteva gynekológa je tiež nevyhnutná, ak sa pociťujete neutíchajúce bolesti v dolnej časti brucha, pocitov ťahania v panve alebo máte bolesti pri intímnom styku s partnerom. Každý skúsený lekár vám povie, že akákoľvek bolesť sa nikdy neobjaví bez dôvodu.

Ide o odchýlku od normy, ktorá môže naznačovať patologické procesy v močovom mechúre, maternici a iných panvových orgánov. Samoliečba je tu kontraindikovaná, pretože môže viesť k ešte vážnejším problémom. Pri akýchkoľvek bolestiach preto radšej navštívte gynekológa.

Kontrola orgánov závislých od hormónov

Za posledných 10 rokov sa výskyt rakoviny a benígnych nádorov prsníka zvýšil takmer o polovicu. Našťastie sa lekári a veda naučili liečiť aj takéto závažné choroby. Samozrejme, prevencia v podobe pravidelných kontrol u gynekológa je základ.

Zaistíte si tým aj normálne fungovanie štítnej žľazy, vyriešite nepravidelnú menštruáciu, hormonálne zmeny po menopauze, výber dobrej a bezpečnej antikoncepcie ako aj otázky ohľadom tehotenstva a množstva iných problémov. Tak nič neodkladajte a myslite na to, že niektoré choroby a ich vznik voľným okom neodhalíte.

Publikované: 28. 05. 2021

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková