Vitamín D3 – pomocník pre generáciu, ktorá nevychádza z novodobých jaskýň

Sme generáciou, ktorá príliš času pod holým nebom netrávi. Náš životný štýl nás zavrel do budov a do áut. Neustále strašenie rakovinou kože nás oblieklo do UV odolných odevov. A slnečné lúče, konkrétne UVB, sa nám už pod kožu nemajú šancu dostať. Práve ony by však mali zaisťovať až takmer 80 % odporúčanej dávky vitamínu D pre naše telo.

Na nedostatok vitamínu D si dajte pozor predovšetkým u detí

Nedostatok vitamínu D je problematickým najmä u malých detí. Preto sa už dojčatám, ihneď po narodení, predpisuje vitamín D. Ten sa totiž celkom zásadne podieľa na vývoji detských kostí a zubov. V minulosti, keď sa jeho nedostatok neriešil, spôsoboval deťom ťažké následky vo forme krivice. Ide o mäknutie kostí, ktoré je dôsledkom nedostatočnej resorpcie vápnika a fosfátov. Dôsledkom je tiež zvýšená kazovosť zubov. Nedostatok D-čka sa však podobne prejavuje aj u dospelých. V ich prípade potom hovoríme o osteomalácii.

Vitamín D a jeho varianty

Vitamín D se chemicky rozlišuje na vitamín D2 – ergokalciferol a vitamín D3 – cholekalciferol. Predpokladá sa, že obe tieto varianty D vitamínu majú pre telo rovnaký účinok

O príjem vitamínu D nás pripravuje celá rada faktorov

Predovšetkým nežijeme v ideálnej zemepisnej šírke. Mnohí, ktorí hlásajú „zahaľte sa, aby ste nedostali rakovinu kože“ tvrdia, že nám k príjmu D-vitamínu stačí vystaviť slniečku tvár na pár minút denne. To ale nemusí byť pravdou. Ženy totiž používajú pleťovú kozmetiku na tvár s UV faktormi. A tieto ochranné krémy preto bránia tvorbe vitamínu D v pokožke. Podobne ako zahaľovanie tela. Ďalšími faktormi sú znečistené ovzdušie, veľké množstvo melanínu v pokožke (ľudia s tmavšou pleťou), ale aj suchá pokožka či časté kúpele v príliš teplej vode a umývanie sa mydlom.

Kde vziať vitamín D?

Kto netrávi dostatok času na slniečku, potrebuje vitamín D doplňovať z iných zdrojov. V zime takmer vždy. Zdrojom vitamínu D sú niektoré potraviny. Cholekalciferol, čiže vitamín D3, sa nachádza v tresčej pečeni, v pečeni, vo vaječnom žĺtku a v mlieku. Ideálnejšie je však vitamín D3 prijímať vo vhodnom doplnku stravy. Takým je VITAMÍN D3 10mg od Naturvita, ktorý predáva Greenlike.sk. Vedecké štúdie dokázali, že vitamín D je dôležitý nielen k správnemu vstrebávaniu vápniku a fosforu, ale aj k podpore imunitného systému.

Publikované: 17. 12. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková