Vitamín D3 – pomocník pre generáciu, ktorá nevychádza z novodobých jaskýň

Sme generáciou, ktorá príliš času pod holým nebom netrávi. Náš životný štýl nás zavrel do budov a do áut. Neustále strašenie rakovinou kože nás oblieklo do UV odolných odevov. A slnečné lúče, konkrétne UVB, sa nám už pod kožu nemajú šancu dostať. Práve ony by však mali zaisťovať až takmer 80 % odporúčanej dávky vitamínu D pre naše telo.

Nedostatok vitamínu D je problematickým najmä u malých detí. Preto sa už dojčatám, ihneď po narodení, predpisuje vitamín D. Ten sa totiž celkom zásadne podieľa na vývoji detských kostí a zubov. V minulosti, keď sa jeho nedostatok neriešil, spôsoboval deťom ťažké následky vo forme krivice. Ide o mäknutie kostí, ktoré je dôsledkom nedostatočnej resorpcie vápnika a fosfátov. Dôsledkom je tiež zvýšená kazovosť zubov. Nedostatok D-čka sa však podobne prejavuje aj u dospelých. V ich prípade potom hovoríme o osteomalácii.

O príjem vitamínu D nás pripravuje celá rada faktorov

Predovšetkým nežijeme v ideálnej zemepisnej šírke. Mnohí, ktorí hlásajú „zahaľte sa, aby ste nedostali rakovinu kože“ tvrdia, že nám k príjmu D-vitamínu stačí vystaviť slniečku tvár na pár minút denne. To ale nemusí byť pravdou. Ženy totiž používajú pleťovú kozmetiku na tvár s UV faktormi. A tieto ochranné krémy preto bránia tvorbe vitamínu D v pokožke. Podobne ako zahaľovanie tela. Ďalšími faktormi sú znečistené ovzdušie, veľké množstvo melanínu v pokožke (ľudia s tmavšou pleťou), ale aj suchá pokožka či časté kúpele v príliš teplej vode a umývanie sa mydlom.

>Kd

Publikované: 17. 12. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková