Civilizačné choroby postihujú aj tráviaci trakt

Civilizačné ochorenia sú najčastejšie spôsobené životným štýlom a postihujú celý organizmus. Mnohé postihujú kardiovaskulárny systém, no veľká časť civilizačných chorôb je spojená aj s tráviacim traktom. Medzi takéto ochorenia patrí napríklad zvýšený cholesterol, cukrovka, ale aj zápal žalúdka či rakovina žalúdka.

Ako sme už spomenuli, najčastejšími príčinami týchto ochorení je nevhodný životný štýl. Ten môže byť spojený s konzumáciou mastných a nezdravých jedál, nedostatkom pohybu, požívaním alkoholu, fajčením a v neposlednom rade stresom.

Gastritída

Jedným z nepríjemných ochorení žalúdka je gastritída. Ide o zápalžalúdka, ktorý môže byť buď akútny, alebo chronický. Pri chronickej gastritíde hovoríme v prípade náhlych ťažkostí, ktoré sú spôsobené nevhodnou konzumáciou jedla, liekov, nadmerným požitím alkoholu a podobne.

Príznaky nastúpia rýchlo a rovnako rýchlo aj odznejú. V prípade pretrvávania tráviacich problémov ide o chronický zápal žalúdka. Ten môže byť spôsobený nesprávnym životným štýlom, ale aj baktériou Helikobakter pylori, ktorá poškodzuje sliznicu žalúdka.

Príznakmi gastritídy sú bolesťžalúdka, nevoľnosť, zvracanie či hnačka. Neobvyklými nie sú ani pálenie záhy, nadúvanie a problémy s trávením.

Zdravie tráviaceho traktu

Rovnako ako pri všetkých chorobách, tak aj pri žalúdočných ťažkostiach platí, že je lepšie im predchádzať, ako ich liečiť. Základom by mala byť zdravá strava v podobe pestrého jedálnička bohatého na všetky zdraviu prospešné látky. Správnu funkciu tráviaceho traktu však môžete podporiť aj prírodnými doplnkami stravy. Masticha active obsahuje pravú chioskú mastichu a aktívne kultúry, vďaka čomu pomáha posilňovať zdravie a pohodu celého organizmu.  

Publikované: 23. 01. 2023 / Aktualizované: 02. 02. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková