Zatočte s čiernymi bodkami

Čierne bodky sú bežným kozmetickým problémom, ktorý postihuje hlavne časť tváre. V hojnom počte sa objavujú práve na miestach s najväčšou koncentráciou mazových žliaz a teda na nose, okolo nosa, na brade ale aj na čele a ďalších miestach.

Vznik čiernych bodiek

Možno vás to ani nenapadlo, ale čierne bodkyprejavom akné. Pokiaľ ešte nemáte biele pupáčiky či zapálené červené hrčky v pokožke ste na tom ešte celkom dobre. Čierne bodky na nose alebo brade určite nenechávajte nepovšimnuté. Ide v podstate o upchaté vlasové folikuly, v ktorých sa hromadí kožný maz.

Za bežných okolností kožný maz nerobí pleti žiadne problémy. Ak ale dôjde k jeho nadmernej tvorbe máte problém s mastnou pleťou. Kožný maz spolu s odumretými kožnými bunkami a nečistotami upcháva póry čím vznikajú čierne bodky (otvorený komedón). Ak sa komedón uzavrie objaví sa na jeho mieste biely pupáčik, typický pre akné.

Čo na čierne bodky pomáha

Zbaviť sa čiernych bodiek môžete, ak viete ako na to. Určite sa ich nesnažte vytlačiť. Upchatý pór celý nevyčistíte a výsledkom môže byť infekcia a zápal v koži. Na vyčistenie pórov použite vhodnú kozmetiku. Keďže máte problém s upchatými pórmi zaobstarajte si kozmetické produkty na mastnú aknóznu pleť.

Dermokozmetika

Mať prehľad v množstve kozmetiky môže byť pre niekoho náročnejšie. Čo pomôže jednému nemusí pomôcť vám. Ak chcete mať istotu, že kozmetika naozaj účinkuje vyberte si vhodný produkt z dermokozmetiky, ktorú bežne zoženiete v lekárňach alebo špecializovaných obchodoch.

Zloženie dermokozmetiky je od bežných produktov rozdielne. Na jej výrobe a zložení pracovali vedci, lekári, lekárnici a dermatológovia takže obsahuje látky, ktoré sú naozaj účinné.

Okrem prípravkov na čistenie pleti si zaobstarajte aj krém odstraňujúci čierne bodky. Krém sa nanáša na vyčistenú pleť a o jeho účinkoch sa presvedčíte behom pár dní. Kozmetika na aknóznu pleť by mala zmierňovať tvorbu kožného mazu, odstraňovať z pokožky nečistoty rozpustné vo vode aj v tuku a zužovať póry. Vďaka tomu budú uhry menšie a menej viditeľné.

Publikované: 29. 12. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková