Čo možno ešte neviete o antioxidantoch
Z médií na nás vyskakuje pojem antioxidant pomerne často. Budí v nás dojem, že výrobok, ktorý o neho obohatili, je o niečo lepšie pre naše zdravie. Ako si ale taký antioxidant predstaviť a prečo je tak prospešný, to už sa veľmi často neuvádza.
V ľudskom tele prebiehajú rôzne deje za pomocou kyslíka, teda oxidačné procesy. Tieto javy môžu mať škodlivé vedľajšie účinky alebo vytvárajú také látky, ktoré vedú k poškodzovaniu buniek. Teda je potreba antioxidačných látok, aby tieto škodlivé efekty zneutralizovali, prípadne aspoň minimalizovali. Jedným takým škodlivým javom pri oxidácii je vznik voľných radikálov, ktoré napomáhajú starnutie, majú negatívny vplyv na imunitný systém a podieľajú sa aj na vzniku rakoviny či cukrovky.
Ľudské telo je schopné si antioxidačné látky vyrábať samo, avšak čím je telo staršia tým mu to ide horšie. Preto je potrebné dopĺňať antioxidanty aj zo zdrojov zvonka, aby nebola narušená rovnováha medzi nimi a voľnými radikálmi. Navyše nám ešte prispievajú k lepšej kvalite vlasov, pleti, posilňujú imunitný systém a zabraňujú zhoršenie zraku.
Prirodzene sa najviac vyskytujú v ovocí, zelenine, obilninách, vajciach a mäse. Nie je preto nutné vyhľadávať je v umelej forme, stačí iba trochu upraviť jedálniček. Zvýšený príjem antioxidantov by mali mať fajčiari a ľudia pracujúci v znečistenom prostredí. Antioxidačné účinky majú vitamíny A, C, E, koenzým Q 10, selén a fytochemikálie.
Kde sa nachádza vitamín C je všeobecne dobre známe, napríklad v šípkach, čiernom bazy, ovocí a v zelenine. Vitamín A nájdeme v pečeni, mlieku, vajciach alebo v rybom tuku. Vitamín E obsahujú orechy, rôzne semená, obilniny či tučné ryby. Medzi fytochemikálie s antioxidačným účinkom patrí flavonoidy, vyskytujúce sa v tmavých bobuliach - černice, čučoriedky ..., zelenom čaji, čokoláde, káve a v červenom víne. Ďalej potom lykopén (paradajky, melóny), luteín (listová zelenina, mrkva) a lignan (ovos, raž, jačmeň, ľanové semienko).
Publikované: 19. 09. 2018
Kategória: Zdravie