Na čo slúži menštruačný kalíšok?

Menštruačný kalíšok je modernou dámskou pomôckou na odchod menštruačnej krvi. Je ekonomický, praktický, a navyše je ekologický. Samozrejme každej žene vyhovuje niečo iné, avšak tie ktoré už kalíšok vyskúšali prinášajú až zaujímavo pozitívne hodnotenie. Ako teda zistiť, že kalíšok je vhodný práve pre vás a vaše potreby? Osobná skúsenosť je asi najosvedčenejšie riešenie. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako sa používa menštruačný kalíšok a osvetlíme jeho výhody.

Čo je menštruačný kalíšok?

Počas svojho menštruačného cyklu žena umiestni kalíšok do pošvy, kde sa do neho hromadí krv. Najčastejšie sa vyrába zo silikónu a jemu podobných materiálov. Treba podotknúť, že menštruačný kalíšok je potrebné pravidelne vylievať. Možno ho charakterizovať ako ekologickejšiu alternatívu k ostatným menštruačným pomôckam, pretože vydrží aj dlhé roky nepoškodený. Podľa intenzity menštruácie sa odvíja aj pravidelné vylievanie, kalíšok má obsah 20 až 30ml. Tip: Medzi obľúbené menštruačné kalíšky patria produkty značky Ladycup. Veľa informácií o nich ponúka táto Ladycup recenzia. Autorka článku má s Ladycup skúsenosť a podelila sa o nej s ostatími na Ecoblogu.

Ako sa menštruačný kalíšok používa?

Dôležité je kalíšok správne zaviesť do pošvy. Môžete to vyskúšať, keď práve mesiačiky nemáte. V prípade, že vám kalíšok nepôjde zaviesť, vyskúšajte lubrikačný gél. Na prvýkrát budete možno trochu neistá, avšak je to len o cviku, časom si zvyknete. Stlačte kalíšok a preložte ho, potom roztvorte pošvu a kalíšok vsuňte, avšak nie úplne celý – stopka musí zostať vonku. Akonáhle bude kalíšok celý v pošve, môžete ho pustiť. Kalíšok sa otvorí v pošve a uchytí na stene. Závádzanie nie je zložitejšie ako použitie tampónu, takže nemajte obavy. Hlavné je dbať na dostatočnú hygienu, a preto po každom použití kalíšok správne opláchnite a umyte vodou pred ďalším zavedením, aby ste predchádzali nevítaným infekciám a ďalších komplikácií.

Publikované: 05. 10. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková