Chilli papričky a celulitída Ako to ide dokopy?

Celulitída je nepekná, ale spravodlivá. V podstate sa rovnako týka každej ženy, štíhlej, akurátnej aj bacuľatej. Objavuje sa na stehnách, zadku, bokoch či bruchu a narúša celkový dojem z postavy. Aspoň ženy to tak vnímajú, a preto sa snažia celulitídy všemožne zbaviť.

Aby sme hneď na začiatku neuvádzali polopravdy alebo nebodaj mýty, prinášame jeden holý fakt – pravdepodobnosť, že sa tukové bunky, ktoré sa nachádzajú tesne pod kožou, naplnia zadržiavanou vodou, sa zvyšuje priamoúmerne s hmotnosťou tela. Pravda je však aj to, že tento v prvom rade estetický a čiastočne zdravotný problém trápi aj štíhle, športujúce ženy.

Okrem genetiky za to môže porucha cirkulácie lymfy a následné zadržiavanie vody v tukových bunkách. Tie sa nachádzajú tesne v podkoží (derma) a slúžia ako tepelná izolácia, zásobáreň energie a vody a tiež ako mechanická zábrana voči tlaku či nárazom.

V rovnakom mieste v podkoží majú zakončenie lymfatické cievy, ktorých úlohou je zásobovať bunky živinami a odvádzať z nich odpadové látky. Lymfatickými cievami prúdi žltkastá tekutina (lymfa). Keď je prúd spomalený, voda sa hromadí v priestore medzi bunkami. A výsledkom je „pomarančová“ koža. Pleť nie je jednoliata, rozdeľujú ju priehlbinky a vyvýšeniny rôznej veľkosti.

Riešenie z prírody

Opakované výskumy a štúdie preukázali, že príroda bojovníčkam s celulitídou dopriala efektívne zbrane. „Vyvinuli sme látku, ktorá je prírodná a klinicky testovaná. Skladá sa z dvoch silných účinných zložiek – z kapsaicínu a extraktu z výhonkov štipľavej horčice. Má štúdiami preukázaný zoštíhľujúci a anticelulitídový účinok,“ potvrdila Andrea Janitor odborníčka na prírodnú kozmetiku z MARK face & body.


Prečo to funguje? Keď kapsaicín prijmeme v strave, výrazne zrýchli metabolizmus. Teplota tela stúpne a to sa automaticky začne ochladzovať, čo znamená, že začne spaľovať kalórie. Ak sa kapsaicín použije povrchovo, teda na kožu, zvýši cirkuláciu krvi v podkoží, čím bojuje proti zadržiavaniu vody v tukových bunkách.

Horčičné klíčky tiež stimulujú cirkuláciu, ale navyše podporujú hnednutie tukového tkaniva. Hnednutie tukového tkaniva prebieha procesom s názvom termogenéza, to znamená, že tuky sa spaľujú produkciou tepla.

„Prírodný kapsaicín, ktorý sa získava z čili papričiek a spolu s organickým extraktom z výhonkov štipľavej horčice dokázateľne znižuje prejavy celulitídy, viditeľne zoštíhľuje a tvaruje postavu v problematických partiách, ako sú boky, stehná, zadok a brucho,“ dodáva A. Janitor. V kombinácii s kávovým olejom , ktorý má tiež zoštíhľujúci efekt, pretože stimuluje tvorbu kolagénu a odbúravanie tukov, sa výrazne znižujú prejavy celulitídy.


Preverené v praxi

Práve teraz je ideálny čas pripraviť svoju postavu na leto. To okrem iného znamená zatočiť s celulitídou. V štúdii, ktorú robil MARK face & body, desiatky žien používali dva mesiace anticelulitídový olej s prírodným kapsaicínom. Druhá, kontrolná skupina mala iba placebo. A výsledok?

Zrýchlenie prietoku krvi bolo zaznamenané hneď po nanesení prípravku a celkové zmenšenie tukovej vrstvy počas používania anticelulitídového oleja bolo v priemere až 18 percent. Po ôsmich týždňoch nanášania dvakrát denne bolo zaznamenané zmenšenie obvodu pása v priemere o 3,4 cm, obvodu brucha o 4,1 cm a obvodu stehien o 2,2 cm. 

Ešte väčší efekt

Pri boji s celulitídou okrem úpravy stravy a dostatočného pohybu pomáhajú aj masáže podporujúce fungovanie lymfatického systému. Anticelulitídové oleje fungujú ešte účinnejšie, pokiaľ boli časti tela pred aplikovaním ošetrené pílingom a telovým krémom a po nanesení oleja ešte dôkladne premasírované.

Netreba sa báť, že by kapsaicín v anticelulitídovom oleji na koži pálil alebo štípal. „Napriek tomu sa odporúča nepoužívať ho bezprostredne po depilácii, holení alebo na podráždenú pokožku,“ uzatvára A. Janitor.

Prečo vzniká celulitída?

Porucha cirkulácie lymfy a zadržiavanie vody v tukových bunkách je spôsobená:

  • hormonálnou antikoncepciou (ženský hormón estrogén)
  • genetickou predispozíciou
  • životným štýlom (stravovacie návyky, pohyb)

Čo zhoršuje celulitídu?

  • Zásadne ju zhoršuje nadmerné solenie (vysoký obsah sodíka), nadmerná konzumácia nasýtených (živočíšnych) tukov a cukru.
  • Stredne ju zhoršuje nedostatočný pitný režim.
  • Mierne ju zhoršuje príliš tesná bielizeň a priúzke oblečenie.

Prečo muži (takmer) nemajú celulitídu?

Ženy majú dvakrát viac tukových buniek ako muži a tie sú navyše schopné ukladať viac tuku ako mužské. Ak majú dostatok „materiálu“, dokážu sa zväčšiť až 200-násobne! To je jeden z dôvodov, prečo mužská celulitída nie je taká výrazná.

Druhý dôvod spočíva v tom, že kým mužské vlákna väzivového tkaniva sú usporiadané ako sieťka, ženské sú zvislé (vďaka tomu je ženská koža pružnejšia). Tukové lalôčiky sa napĺňajú nepravidelne, čo sa prejavuje ako hrbolčeky na koži. U mužov celulitídu zvyčajne vidieť na miestach, kde odev mechanicky tlačí na kožu.

Publikované: 17. 05. 2024

Kategória: Zdravie

Autor: Adéla Nováková