Kupujeme fotoaparát: Na čo si dávať pri výbere pozor?

Hľadáte fotoaparát, s ktorým si poradí aj začiatočník? Chceli by ste mať priestor na kreativitu, aj preto kompaktný fotoaparát neprichádza do úvahy? Vyskúšajte digitálnu zrkadlovku, ktorá vás zaručene nesklame.

Čo je zrkadlovka?

Digitálna zrkadlovka je fotoaparát, ktorý funguje na princípe odrazu. Scéna sa nám zobrazí v hľadáčiku ako odraz cez zabudované zrkadlo. Zrkadlovky sú považované za pomerne náročne ovládateľné fotoaparáty, ktoré ale fotografom poskytnú veľké množstvo rôznych funkcií.

Prečo by ste mali siahnuť po zrkadlovke?

Hoci sú o niečo drahšie ako iné druhy fotoaparátov, zrkadlovky si držia vrchnú priečku na trhu, čo sa týka obľúbenosti a kvality. Vyberajú si ich profesionáli aj začínajúci fotografi, pretože vďaka zrkadlovke majú cestu k skvelým fotkám istú. Aj cena je v porovnaní s výkonom primeraná. A, samozrejme, v neposlednom rade je ich výhodou foto príslušenstvo, ktorého výber je skutočne široký – objektívy rôznych veľkostí, externé blesky a ďalšie zaujímavé doplnky. Na záver je nutné podotknúť, že aj keď sa ako začiatočník zrkadlovky a jej funkcií obávate, ide skutočne o skvelý kúsok, ktorý vám pomôže zvládnuť začiatky fotenia a naučí vás viac, ako si myslíte.

Najdrahšie zrkadlovky nemusia byť najlepšie

Mnoho ľudí si myslí, že čím viac za fotoaparát zaplatí, tým kvalitnejší a lepší kus dostane. To ale neplatí vždy. Fotoaparáty si navzájom konkurujú, a ako je zvykom, konkurencia stlačila ceny dole. Preto na trhu nájdete aj kvalitné zrkadlovky za nižšie ceny.

Funkcie neznamenajú automaticky lepšie fotky

Aj vy určite chcete tie najlepšie a najkvalitnejšie fotky. Aj preto sa uchytil mýtus, ktorý tvrdí, že čím viac funkcií a vyššiu cenu zrkadlovka má, tým vyššia je aj kvalita. Ani to vždy neplatí, pretože niektoré funkcie vôbec nepotrebujete a pravdepodobne ich nikdy nevyužijete. Hlavne v prípade, že začínate, voľte radšej jednoduchší fotoaparát ako zbytočne komplikovaný nástroj.

Na aké vlastnosti fotoaparátu sa budete zameriavať zbytočne?

Počet megapixelov – ide o vlastnosť, ktorá sa často výrobcami ospevuje. V skutočnosti ale rozdiel medzi 18 megapixelmi a 24 megapixelmi nespoznáte voľným okom. Počet fotiek za sekundu – parameter, ktorý by ste mali riešiť v prípade, že budete fotiť napríklad šport, kde skutočne má zmysel to, že foťák zvládne odfotiť 8 fotiek za sekundu namiesto 4 fotiek. Vyberte si fotoaparát, ktorý vám bude vyhovovať z hľadiska ceny a kvality. A ak si neviete rady, nebojte sa poradiť s odborníkmi.

Publikované: 24. 07. 2019

Kategória: Super tipy

Autor: Denisa Koudelková