Merino sveter patrí do outdoor výbavy každého muža

Merino sveter je ideálnym celoročným oblečením pre rôzne outdoor aktivity. Najčastejšie sa nosí ako druhá vrstva pod funkčnou bundou a na termopládlo. Športová a outdoorová móda je plná funkčných materiálov. Keď sa na ne pozrieme zblízka, zistíme, že ide väčšinou o rôzne syntetické materiály. Nie sú nám príliš príjemné a veľmi často pochybujeme, že nešlo len o ďalšie reklamné reči výrobcov týchto odevov. Siahnuť sme pritom mohli po skutočne osvedčenom materiáli – po merino vlne. Z merina by nemal v outdoorovom šatníku chýbať merino sveter, termo prádlo, ani ponožky. Dnes už bez problémov kúpime aj ďalšie vrchné oblečenie z merina – merino nohavice, merino vesty aj merino bundy.

Čo možno neviete o merino vlne

Merino je stopercentný prírodný materiál. Pochádza z ovčej vlny. Tá ale musí byť zo špeciálneho plemena oviec. Ide o vyšľachtené ovce z Kaukazu. Odtiaľ sa v 19. storočí dostali do Španielska a do Austrálie, na Nový Zéland a do Tasmánie. Meno „merinos“ im dali Španieli. Merino je skvelým materiálom na rôzne odevy a aj v dobe funkčných a inteligentných materiálov vyniká svojimi vlastnosťami. Nemusíte sa báť ani údržby. Výrobky z merino vlny sa dajú prať aj sušiť ako bežné oblečenie. Len je treba vybrať vhodný prací prostriedok na vlnu s lanolínom.

Merino sveter poskytne nielen tepelnú pohodu

S vlnou máme spojenú vlastnosť, že je teplá. Ale merino vlna vie viac. Dokáže zahrievať, ale aj ochladzovať telo. Má totiž termoregulačné vlastnosti. Od tela je merino vlna schopná vlhkosť odvádzať už v podobe vodnej pary. Takže skôr, ako sa spotíme. To moderná syntetika stále nevie a odvádza už len kvapalnú vlhkosť. Merino vlna neumožňuje množenie baktérií a plesní. Je antialergická a naviac nesmrdí potom. Potné baktérie, ktoré spôsobujú zápach, sa v nej vôbec nenamnožia. Takže oblečenie z merino vlny sa takmer nemusí prať. Nezapácha ani po opakovanom nosení, dokonca ani po nosení na holom tele. Vlnený merino sveter si nepoškodíte ani pri táboráku. Vlna totiž nehorí a neroztaví sa ani po odskočenej iskre. Oblečenie z nej je pružné, jemné, nekrčí sa a poskytuje vysokú ochranu pre UV žiarením.

Publikované: 25. 09. 2019

Kategória: Móda a krása

Autor: Denisa Koudelková