Orientálna dovolenka v Turecku. Pre nadšencov relaxu aj histórie

Chrámy, mešity, staroveké mestá, alebo radšej udržiavané pláže na pobreží Egejského a Stredozemného mora? Kebab a baklava nechutí nikde lepšie ako na dovolenke v Turecku. Pobaľte sa, o chvíľu odlietame!

Vždy teplo a slnečno

Už ste určite zažili dovolenku, keď ste pre zlé počasie nevytiahli z hotela ani päty. Počas dovolenky v Turecku sa vám to nestane, pretože krajina teší turistov slnečným a teplým počasím počas celej sezóny. Môžete si teda vybrať, či sa vyberiete na turistiku, preskúmate najkrajšie pláže Turecka, alebo sa dáte nahovoriť na vodné športy, potápanie či horolezectvo. Z aktívnej dovolenky si určite odnesiete domov plný batoh spomienok.

Pláže, ktoré sa oplatí navštíviť

Turecko má mnoho krásnych pláží s bielym alebo zlatistým pieskom, krištáľovo čistou vodou a príjemným prostredím. Sú často obklopené tradičnými dedinkami a reštauráciami. Ktoré pláže sa vám oplatí počas dovolenky v Turecku navštíviť?

  • Ölüdeniz: Táto pláž sa nachádza na pobreží Egejského mora a je známa pre svoj ikonický modrý lagúnový záliv s priezračnou vodou. Ölüdeniz ponúka nádherný výhľad na pohorie Babadağ a môžete si tu vyskúšať aj paragliding.
  • Patara: Patara je jedna z najdlhších pláží v Turecku s bielym pieskom a je súčasťou národného parku. Okrem krásnej pláže vás zaujmú aj historické pamiatky, ako sú ruiny rímskeho mesta Patara.
  • Kaputaş: Táto malebná pláž sa nachádza v zálive obklopenom útesmi. Pristupuje sa k nej po schodoch a ponúka turistom nádherný pohľad na tyrkysovú vodu. Kaputaş je ideálna pre tých, ktorí hľadajú tiché a rozprávkové prostredie.
  • Iztuzu (Dalyan): Pláž Iztuzu sa nachádza v národnom parku Dalyan a je domovom korytnačiek karety. Táto piesočnatá pláž s nádherným výhľadom na deltu rieky Dalyan je chránená a patrí medzi najkrajšie pláže v Turecku.
  • Konyaaltı (Antalya): Konyaaltı je mestská pláž v Antalyi. Užijete si tu vodné športy, štýlové reštaurácie aj nákupy. Ideálne miesto pre tých, ktorí hľadajú kombináciu oddychu a zábavy.

Suveníry z trhu

Na tureckých trhoch nájdete široký výber produktov a suvenírov, ktoré odrážajú bohatú kultúru a tradície krajiny. Turecko je napríklad známe svojimi krásnymi ručne vyrábanými kobercami a textíliami. Ak si mädlíte ruky na turecké šperky zdobené tradičnými vzormi a farebnými kameňmi, vyčkajte, kým neprejdete celý trh. Tu vám ľahko padne do oka hocičo. Aj tradičná keramika alebo kvalitná koža. Na trhoch môžete nájsť rôzne kožené výrobky, vrátane tašiek, puzdier, opaskov a búnd.

V rôznych regiónoch Turecka nájdete na trhu tradičné odevy, ako sú napríklad kaftany, šály a šatky s tradičnými vzormi, ktoré vám bude závidieť každá kolegyňa. Na trhoch si môžete kúpiť aj tradičné kávovary a čajové súpravy. Okrem toho sú k dispozícii aj rôzne druhy kávy a čaju alebo čerstvých korenín v originálnych baleniach. Pamätajte, že pri nakupovaní na trhoch môžete využiť umenie tureckého obchodovania, pretože tu je bežné vyjednávať o cene.

Vycestujte toto leto na dovolenku do Turecka a užite si Orient v celej jeho kráse.Začiatok formulára

Publikované: 30. 04. 2024

Kategória: Cestovanie

Autor: Denisa Koudelková