Párka je bunda ideálna aj do silnej zimy

Ťažko budete hľadať lepšiu bundu na zimu než je párka. Táto dlhá bunda je teplá, chráni ľadviny a je veľmi štýlová. Čo však o párke ešte neviete?

Praktickou na zimu je dlhá bunda

Niektorí z vás pravdepodobne ocenia informáciu o tom, čo to presne párka je. Už sme si povedali, že ide o dlhšiu bundu. To ale nie je jej jediná charakteristika. Volá sa tiež anorak a okrem dĺžky je typická tiež kapucňou a sťahovacou šnúrkou v páse. Vďaka tomu dáva postave tvar a zabraňuje nepríjemnému prefúkaniu.

Do našich šatníkov priniesli párku Eskimáci

Dlhá bunda, tzv. párka, dnes patrí medzi najobľúbenejšie zimné bundy vôbec. Zaujímavosťou je, že sa do našich moderných šatníkov dostala od Eskimákov. Svoj pôvod má v tradičnom eskimáckom odeve z tuleních a sobích koží, ktorý sa napúšťal rybím tukom, aby odolával vode pri love aj na kajakoch. Párka je v jazyku kmeňa Nenet doslova zvieracia koža.

Kde sa vzali armádne prvky na párke?

Skôr, než sa párky ako zimné bundy stali módnym trendom našich šatníkov, obľúbili si ich v armáde. Práve tu sa zmenila DNA párky. Pribudli jej rôzne zaujímavé prvky. Predovšetkým vrecká, ale aj ozdobné výložky, kovové gombičky a taktiež tradičná kaki farba. Tá samozrejme nie je pre párku podmienkou, ale je pravdou, že sa párky držia stále v umiernených zemitých odtieňoch, od pieskovej, cez béžovú, hnedú, kaki zelenú až po čiernu.

Moderná párka sa nebojí vylepšení

Dámska párka, bunda v predĺženom strihu najčastejšie až pod zadok, je tradične z impregnovaného hustého bavlneného plátna. Impregnovať môžete aj vy, najlepšie kvalitnou nano impregnáciou. Stále častejšie sa však moderné párky uberajú aj iný smerom. Mení sa materiál, z ktorého sú, ale zostáva im strih. Často sú to prešívané dlhé bundy zo syntetických materiálov, s výplňou z vatelínu či dutého vlákna. Sú však s opaskom, s kapucňou a iným prvkami jasne odkazujúcimi na párku. Vrátane kožušinky na kapucni.

Publikované: 23. 01. 2021 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Móda a krása

Autor: Denisa Koudelková