Skateboard: Ideálna príležitosť pre zábavu a šport na voľný čas

Nebaví vás sedieť za počítačom a komunikovať s priateľmi cez virtuálnu sieť? V tom prípade je čas na niečo originálne a možno trochu viac adrenalínové. Vy alebo vaše deti budete mať z nového skateboardu naozaj obrovskú radosť. Tradičné skateboardy sú masívnou doskou so 4 kolesami pre jazdu na menej frekventovanej ulici mesta alebo vidieku. Za 40 rokov svojej existencie sa tieto univerzálne doplnky na voľný čas, šport a relax vyvinuli a podstúpili modernizáciu. Dnes je výhodou a prednosťami moderných skateboardov ich nízka hmotnosť, protišmykový efekt a samozrejme dokonalé dizajnové spracovanie. Tradičný skateboard pozostáva z:
  • dosky
  • koliesok
  • tlmičov
  • a ťažiska
Konštrukcia koliesok pre všetky klasické skateboardy je väčšinou rovnaká, odlišovať sa môžu v materiálovom spracovaní a ich farbe, vďaka čomu sú použiteľné na všetky povrchy. Odporúčame venovať pozornosť parametru tuhosti kolieska, ktorý je označený dvojmiestnym číslom a písmenom A. Čím väčšie číslo, tým sú ťažšie, tým rýchlejšia jazda a tým väčšia je náročnosť na hladkosť povrchu.

Doska

Samotná doska sa môže líšiť v rôznych verziách. Nejde len o dizajn a jas farieb, ale o funkčnosť. Asi najdôležitejším parametrom v tomto smere je samotná dĺžka dosky. Krátke skateboardy sú viac vyberané tými, ktorí ich potrebujú na vykonávanie trikov (čím je kratší, tým ľahšie sa vykoná). Dlhé skateboardy - dlhé dosky - sú určené pre rýchlu voľbu a dlhú jazdu. Stredné sú trochu zložitejšie a možno viac pretekárske. S kvalitným longboardom si ale užijete nerušenú a dlhšiu jazdu na pevnej a kvalitne spracovanej doske napríklad aj z 9-vrstvového javora.

Materiál

Tradične sa skateboardy vyrábajú lepením vrstiev dreva. Najbežnejším materiálom je teda javor, ktorý je odolný a ľahký, vďaka čomu znesie vysokú záťaž. Tú si väčšinou všímajte pri jeho výbere, kde je uvedená maximálna možná nosnosť. Dobré recenzie dostali aj niektoré bambusové dosky s najdlhšou dobou prevádzky a tiež kombinácia javor-bambus v pomere 70 %: 30 %. Ak si chcete užiť podobnú a vzrušujúcu jazdu na skateboarde aj vy, neváhajte si vybrať pre seba ten správny. Je leto, príjemné teplo a vonku ideálne podmienky na to, aby ste ho ihneď vyskúšali.

Publikované: 23. 07. 2018

Kategória: Lifestyle

Autor: Denisa Koudelková