Helicobacter pylori: Ako ho úspešne poraziť?
Máte často nevysvetliteľné bolesti žalúdka, páli vás záha alebo vás náhle prepadne tzv. vlčí hlad? Možno sa za tým skrýva infekcia baktériou Helicobacter pylori. Touto infekciou trpí až 50% populácie, pričom o svojej nákaze mnohí vôbec netušia.
Čo je helikobakter
Helicobacter pylori je baktéria, ktorá sa usídľuje v sliznici žalúdka alebo dvanástnika. Infikované môžu byť aj deti aj dospelí, no pri zdravej imunite žalúdka nespôsobuje žiadne ťažkosti. Problémy s trávením a zažívacie ťažkosti vznikajú až pri premnožení helikobaktera. Jednou z kľúčových vlastností helikobaktera je jeho schopnosť prežiť v kyslom prostredí žalúdka. Preto sa dokázal dobre adaptovať na prostredie tráviaceho traktu.
Ako sa šíri infekcia
Nakazení helikobakterom môžu byť aj ľudia aj zvieratá, hoci riziko prenosu zo zvierat na ľudí je minimálne. Najčastejšie sa šíri helikobakter z človeka na človeka a to najmä cez sliny alebo stolicou. Častý je prenos z matky na dieťa alebo pri bozkávaní. Taktiež je potrebné dodržiavať hygienu, nakoľko helikobakter pylori dokáže prežiť aj na zle umytom riade, či zubných kefkách. V domácnosti s nakazeným treba dodržiavať zvýšenú hygienu, pretože infikovaný môže byť prenášačom počas celej svojej liečby až do vyliečenia.
Prejavy ochorenia
Spočiatku sa prejavy helikobaktera môžu zamieňať len so zle zvolenou životosprávou. Postihnutý má pocity ako po ťažkých, smažených jedlách, či po fastfoode. Pocity plnosti, grganie, pálenie záhy, zlé trávenie či gastritída. Výrazné kŕče sa môžu objavovať hlavne na lačno. Zanedbanie liečby helikobaktera vedie až ku vzniku žalúdočných vredov či vredov dvanástnika. Permanentný zápal žalúdočnej sliznice tiež môže viesť až k rakovine žalúdka.
Liečba helikobaktera
Pri infekcii helikobakterom je preto dôležité neodkladať liečbu a začať hneď. Často sa totiž zistí prítomnosť a nasadí liečba helikobaktera až v období, kedy sú prítomné rozsiahle devastačné znaky na žalúdočnej sliznici, prípade až pri odhalení vredov v žalúdku.
Medicínska liečba
Konvenčná medicínska liečba zahŕňa liečbu antibiotikami, najčastejšie trojkombináciou antibiotík amoxicilín, metronidazol, klaritromycín. Liečba trvá obvykle 7-10 dní a je potrebné ju neprerušovať a dobrať antibiotiká až do konca, aj keď ťažkosti ustúpia. Helikobakter si totiž dokáže vybudovať na antibiotiká rezistenciu, najmä na metronidazol. Hlavne kvôli antibiotickej rezistencii môže byť len medicínska liečba nedostatočná. Preto je potrebné ju doplniť prírodnou liečbou a aj zmenou jedálnička.
Prírodná liečba
Aj v prírode sa vyskytujú rastliny, či ich produkty s prirodzene antibiotickými účinkami. Napríklad brokolica obsahuje látku sulforaphan, ktorá je prirodzene antibiotická. Zelený čaj taktiež obsahuje látku katechín, ktorá bojuje nie len proti samotnej infekcii, ale aj spomaľuje množenie helikobaktera. Kurkumín v kurkume zase pomáha potlačiť zápalové procesy žalúdka a tým pomáha pri liečbe helikobaktera. Dôležité je tiež doplniť liečbu probiotikami, ktoré síce priamo neliečia, ale pomáhajú zlepšiť stav mikroflóry v žalúdku a podporujú “dobré” tráviace baktérie a enzýmy.
Masticha
Pri prírodnej liečbe helikobaktera sa veľmi osvedčili výživové doplnky z mastichy. Chioská masticha je prírodné silné antibiotikum, ktoré nielenže vyhubí baktériu Helicobacter pylori, ale je aj šetrná k sliznici žalúdka. Masticha sa získava zo živice stromov Pistacius Lentiscus, ktoré rastú na gréckom ostrove Chios. Vo výživovom doplnku, najčastejšie vo forme kapsúl, pôsobí masticha spolu s probiotikami, na podporu imunity žalúdka a jeho správneho fungovania.
Publikované: 21. 10. 2021
Kategória: Zdravie