Stručná história kávy

Začína váš deň šálkou neodolateľnej kávy, ktorej každý dúšok prispieva k vášmu lepšiemu dňu? Potom je na mieste vedieť niečo aj o jej histórii. Väčšina z nás dobre pozná príbeh o kozách, ktoré boli plné života po konzumácii bobúľ z istých stromov. Príbeh však je o čosi rozvinutejší, tak sa naň poďme spolu pozrieť.

Etiópia – kolíska histórie kávy

Etiópske planiny boli vždy známe úrodnou pôdou a pasením dobytka. Legenda hovorí, že v 9. storočí si jeden pastier všimol, aké sú jeho kozy nabudené, keď zožerú bobuľky z jedného druhu stromov. Pastier sa volal Kaldi a o svojom objave ihneď informoval bratov v miestnom kláštore. Jeden z mníchov sa rozhodol bobule prevariť a vývar následne vypil. Výsledkom bolo, že mohol omnoho dlhšie bdieť a modliť sa.

Vedeli ste, že...

... vzácna cibetková káva sa ročne vyrobí iba v množstve približne 500 kg pre celý svet?

Ako sa káva dostala do sveta?

Dávne doby nepoznali médiá, ktoré by dokázali informovať celý svet o čomkoľvek v priebehu okamihu. Informácie a novinky sa však aj tak posúvali ďalej a ďalej do sveta. Výnimkou nebol ani Kaldiho objav, ktorí putoval z Etiópie najskôr do Egypta a pokračoval na arabský polostrov, čo bola významná križovatka cesty na západ a na východ. Vďaka tejto ceste to mala káva už len na skok do Ameriky a juhozápadnej Ázie.

Káva bez kofeínu prišla o 1000 rokov neskôr

Za kávu bez kofeínu vďačíme Nemecku. S objavom prišiel v roku 1820 analytický chemik Friedlieb Ferdinand Runge, ktorý ako prvý izoloval kofeín z kávových zŕn. Objav však zapadol prachom a prvá komerčne predávaná bezkofeínová káva uzrela svetlo sveta až v roku 1906 – teda približne 1000 rokov po objave účinkov bežnej kávy.

Nemecký obchodník s kávou Ludwig Roselius ma za to, že jeho otec zomrel kvôli predávkovaniu kofeínom. Roselius po otcovej smrti hľadal spôsob, ako kávu zbaviť tohto „jedu“. Káva bez kofeínu sa dodnes vyrába pomocou preplachovania vodou, čo je zároveň aj metóda, ktorú Roselius pri nehode objavil. Jednalo sa o zatopenie dodávky kávy pri transporte, ktorú obchodník vysušil a skúsil z nej uvariť kávu. Výsledkom bolo menej kofeínu, rovnaká chuť, no o niečo slanšia.

Krátky výlet do minulosti máme za sebou, no história kávy sa píše každým dňom. Od vynájdenia účinkov kávových vývarov prišlo mnoho nadšencov s nespočetným množstvom inovácií a spôsobov prípravy. Dnes je pre mnohých príprava kávy záľubou, ktorá dokonca vyústila do niekoľkých majstrovstiev. Ktovie, kam sa príbeh kávy uberá a kde sa vlastne skončí.

Publikované: 07. 08. 2021

Kategória: Lifestyle

Autor: Denisa Koudelková