Viete, prečo je bozkávanie zdravé?

Jedna z príjemných činností partnerského zväzku je aj bozkávanie. Či už s dlhoročným partnerom alebo v rámci flirtu, určite vo vás vyvolá príjemné pocity a vzrušenie. Ako však v skutočnosti telo reaguje na tieto prejavy lásky a náklonnosti?

Pri dotyku dvoch pier sa často vyvolávajú pozitívne pocity, medzi ktoré patrí vzrušenie a eufória. Samozrejme, dôvodom nadšenia môže byť aj nový zásnubný prsteň s diamantom v ruke partnera. To, čo ale robí našu dušu pri bozku šťastnou, nenecháva úplne chladným ani naše telo.

Bozkávanie uvoľňuje hormóny šťastia a spotrebuje veľa energie. Všetky procesy, ktoré sa dajú pri tejto činnosti do pohybu, posilňujú aj náš imunitný systém.

Mimochodom, vedeli ste, že pri jednom bozku sa do pohybu uvedie až 60 svalov? Bozkávanie je teda určite zdravé, o čom vás presvedčí aj nejeden odborník. No ani nám laikom neuškodí vedieť, prečo je bozkávanie zdravé?

​Uvoľňujú sa hormóny

Ako sme si povedali, nielen krásny zásnubný prsteň z bieleho zlata, ale aj bozk môže primárne uvoľniť vo vašom tele hormóny šťastia, predovšetkým endorfín a dopamín. Tie zabezpečujú zodpovedajúcu eufóriu a povestné mravčenie v žalúdku.

Súčasťou hry s hormónmi je aj notoricky známy oxytocín. Bežne známy ako hormón maznania, vyvoláva u ľudí pocity dôvery a náklonnosti. Podľa novej štúdie funguje oxytocín veľmi podobne ako alkohol, takže už viete, prečo sa pri tejto činnosti niekedy cítite ako omámené.

​Bozkávanie rozpúšťa kalórie

Uvoľňovanie hormónov, ktoré stimulujú túžbu, nie je jediným procesom v tele. Keď sa pery dostanú do blízkeho kontaktu, tisíce informácií – vrátane toho, ako chutia ústa druhej osoby a ako sa cítia pery – sa prostredníctvom nervových buniek v zlomkoch sekundy pošlú do nášho mozgu.

Pri bozkávaní môže byť aktívnych až 60 svalov, zmyslové stretnutie nás patrične „rozpáli“, no telesná teplota, ako aj srdcová a pulzová frekvencia prudko stúpajú.

​Je to skvelý doping pre imunitný systém

Pri bozkávaní sa však vymieňajú aj vírusy a teoreticky sa prenášajú aj choroby, preto by ste sa mali pri oparoch či podobných zápaloch držať v úzadí. Na druhú stranu, Verná heslu „Čo ťa nezabije, to ťa len posilní“, môže táto výmena vírusov posilniť aj imunitný systém.

Živá výmena slín môže dokonca viesť k podobnej činnosti, ako je očkovanie. Takže, ako vidíte, dobrý bozk nie je vzrušujúci len pre dušu, ale zdravý a prospešný pre celé telo.

Publikované: 30. 03. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková