Tipy, ktoré vám pomôžu opticky zväčšiť váš byt

Je váš byt malý a cítite sa v ňom stiesnene? Nemusíte si zúfať. Vďaka optickému klamu ho môžete aspoň pocitovo zväčšiť. Stačí vám poznať zopár trikov. Ako svoj malý byt premeníte na veľké kráľovstvo, sa dočítate v článku.

Stavte na nábytok na nožičkách

Miestnosť bude vďaka nábytku na nožičkách pôsobiť vzdušnejším a zároveň väčším dojmom.

Voľte správne farby

Farba interiéru pomôže vizuálne zväčšiť miestnosť. Preto voľte svetlé odtiene. Môžete vyskúšať nafarbiť steny snehobielou alebo tiež pastelovou farbou. Lepšou voľbou sú studené farby. Medzi tie patrí svetlo modrá, zelená, ružová alebo krémová farba.

Nepreplňujte miestnosť nábytkom

Pri výbere nábytku sa riaďte minimalistickým štýlom, pre ktorý sú typické iba skutočne užitočné kúsky. Miestnosti teda radšej nepreplňujte, ale pri kúpe nábytku poriadne popremýšľajte, čo potrebujete a čo je už akýmsi nadštandardom.

Zrkadlá

Počuli ste už o tomto efektívnom triku? Vďaka zrkadlám bude malá miestnosť pôsobiť priestrannejšie. Stačí ich správne umiestniť. Zaveste zrkadlo oproti oknu. Zkradlo tak odrazí denné svetlo a miestnosť zväčší. Ak zrkadlo v miestnosti nechcete, svoj účel splní aj nábytok so zrkadlovými plochami.

Podlahova krytina

Pri voľbe podlahovej krytiny stavte na takú, ktorá opticky priestor zväčší. Môžete skúsiť drevenú podlahu, ktorá do miestnosti vnesie prírodu, vinylovú podlahu, ktorá prichádza v širokej škále dekorov a farieb či prirodnú korkovú podlahu, ktorá je zároveň ekologickou voľbou. Vo všeobecnosti platí, že čím je podlaha svetlejšia, tým väčším dojmom miestnosť pôsobí.

Tapety s pásikmi

Ďalší zo spôsobov ako miestnosť zväčšiť, je umiestniť na jednu zo stien tapetu s pásikmi. Horizontálne pásiky miestnosť predĺžia. Pokiaľ nechcete steny tapetovať, stavte na čalúnené pásikavé stoličky, kreslá alebo pohovku, ktoré sa o zväčšenie miestnosti postarajú taktiež.

Publikované: 25. 09. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková