Bodové svetlá – aké výhody prinášajú?

Plánujete vybaviť vaše obydlie novými svietidlami a rozmýšľate nad tým, ktoré sú najlepšie? Predtým, ako si vyberiete nejakú nepraktickú veľkú lampu, pozrite sa na to, aké cenné výhody môžu priniesť bodové svetlá! Výber svietidla do domácnosti sa síce na prvý pohľad môže javiť ako jednoduchá záležitosť, opak je však často pravdou. Na zváženie je totiž viacero parametrov. V prvom rade pravdepodobne chcete, aby svietidlo ladilo so zvyškom interiéru. Nič predsa nie je horšie ako svietidlo, ktoré sa na prvý pohľad vymyká koncepcii a štýlu okolitého zariadenia miestnosti. Myslieť treba na farbu lampy, no aj farbu samotného svetla. Tak sa dostávame k technickej časti svietidiel, ktorou je žiarovka – zvoliť si musíte medzi LED žiarovkami a klasickými žiarovkami, na výber je mnoho typov a modelov. Dobré rozmyslenie vyžaduje aj veľkosť svietidla, veľká závesná lampa síce môže vyzerať štýlovo, no vyššie osoby si o ňu môžu udrieť hlavu a to ešte nehovoríme o tom, že na takýchto lampách sa ukladá prach, ktorý treba pravidelne utierať. V neposlednom rade je potrebné vybrať polohu svietidla v rámci stropu tak, aby svietilo presne tam, kde chcete. Nuž, vie to byť naozaj veda. No práve preto tu sú bodové svetlá, ktoré vedia mnoho vecí výrazne uľahčiť.

Nenápadné a štýlové

Minimalistický štýl je dnes IN a bodové žiarovky do tejto koncepcie dokonale zapadajú. Staré veľké lampy visiace zo stropu už jednoducho z módy vyšli a nahrádzajú ich malé bodové svetlá, ktoré na prvý pohľad ani nezbadáte. Dokonca, môžu byť do stropu priamo zapustené, netrčia tak vôbec do priestoru, čo vytvára ešte lepší dojem. Samozrejme, pokiaľ možnosť zapustiť ich do stropu nemáte, môžete ich klasicky na strop upevniť. Hoci by sa mohlo zdať, že takéto malé svietidlá sú vhodné len na lokálne osvetlenie, ani to už dnes neplatí. Moderné silné žiarovky bez problémov stačia na to, aby pár dobre umiestených bodových žiaroviek bez problémov osvetlilo aj veľké priestory. Vybrať si môžete buď klasické individuálne jednobodové verzie, alebo viacbodové verzie, kedy sa v jednom tele nachádza viac bodových žiaroviek.

Presne tam, kde to chcete

Azda najväčšou výhodou je skutočnosť, že bodové žiarovky si môžete nasmerovať presne tam, kde chcete. Páči sa vám váš nový obraz na stene a chceli by ste na neho upozorniť všetky návštevy? Jednoducho nasmerujte vašu bodovú žiarovku tak, aby nasvecovala obraz a o pozornosť má postarané. Alebo si môžete jednu z bodových žiaroviek nasmerovať na miesto, kde radi sedávate, keď čítate. Na svoju knihu, časopis alebo noviny tak vždy perfektne dovidíte bez toho, aby ste si museli kupovať nejakú ďalšiu malú lampičku na čítanie. Možnosti prispôsobenia sú jednoducho neobmedzené! Tak vymeňte svoje staré nepraktické svietidlá za nové, bodové, a užívajte si ich výhody!

Publikované: 26. 03. 2019

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková