Poradíme vám, ako sa starať o kuchynskú linku?
Drevo si vyžaduje citlivý prístup
Čistenie kuchynskej linky vo väčšine domácností predstavuje odstránenie prachu, mastnoty a iných nečistôt zo skriniek a pracovnej dosky. Ako by ste sa však mali o ňu starať, aby vám robila radosť dlhé roky?Najväčším nepriateľom drevených skriniek kuchynskej linky a pracovnej dosky je voda a vlhkosť. Tej sa v kuchyni vyhnete len veľmi ťažko. Časom tak môže zanechať na drevených povrchoch vážne estetické i mechanické poškodenia. Pri varení či umývaní riadov by ste preto mali dbať na to, aby voda zbytočne nestekala po skrinkách a neostávala na pracovnej ploche. Pri kontakte dreva s vodou preto neváhajte a čo najrýchlejšie ju odstráňte suchou handrou alebo utierkou. V opačnom prípade riskujete tvorbu fľakov a poškodenie kuchynskej linky.
Pri pravidelnom čistení nezabúdajte používať prostriedky určené na drevené povrchy a držte sa inštrukcií na obale. Ak použijete nový čistiaci prostriedok, vyskúšajte ho najskôr na menej viditeľnom mieste a až následne na celom povrchu linky. Na odstránenie nečistôt používajte jemnú handričku.
Okrem čistenia je dobré myslieť aj na ošetrenie dreva, ktoré predĺži jeho životnosť a pomôže zachovať jeho pôvodný vzhľad. Kedy je nutná oprava nábytku alebo pracovnej plochy sa dozviete nižšie v článku.
Kedy je potrebné spozornieť?
Aj pri správnej údržbe a zaobchádzaní môžu časom na drevenom nábytku v kuchyni vzniknúť ryhy a iné nedokonalosti. Oprava dreva je pre mnohých strašiakom, no čím dlhšie ju odkladáte, tým náročnejšia v konečnom dôsledku bude. Spozornieť by ste mali už pri menších mechanických poškodeniach. Tie sa totiž časom môžu zväčšovať a narúšať vzhľad kuchynskej linky. V ryhách sa tiež môže usádzať voda a tvoriť baktérie. Na tieto poškodenia je viac náchylná pracovná doska, no nájsť sa môžu aj na povrchoch kuchynskej linky.
Renovácia kuchynskej linky nie je náročný proces, vyžaduje si však trpezlivosť a správny prístup. Okrem brúsenia a vyplnenia poškodených miest tmelom je tiež dôležité opravené miesto prekryť správnym farebným odtieňom, aby splynulo s pôvodným povrchom. V prípade, že sa do obnovy drevených povrchov nechcete púšťať na vlastnú päsť, neváhajte sa obrátiť na profesionálov.
Foto: Archi_Viz on ShutterstockPublikované: 25. 10. 2022
Kategória: Bývanie