Extrakcia zuba múdrosti: V čom spočíva a aká je rekonvalescencia?

Aj vy patríte medzi skupinu ľudí, ktorí majú zo zubného lekára a zubnej ambulancie veľký strach? Ten však mať rozhodne nemusíte. Zubný lekár ani sestrička vám totiž nechce ublížiť. Je pochopiteľné, že máte strach z nástrojov, ktoré vidíte, no nemusíte mať. Ak sa chystáte na extrakciu zuba múdrosti, mali by ste vedieť nasledovné informácie, ktoré si popíšeme bližšie práve v tomto článku. Extrakcia zuba múdrosti nastáva hneď v niekoľkých prípadoch. Ide napríklad o extrakciu, ktorá musí byť zrealizovaná v dôsledku zlého a nesprávneho rastu zuba. Ako dobre viete, zadné zuby, ktoré rastú medzi 17. a 30. rokom života dokážu byť veľmi zákerné. To znamená, že jednoducho nerastú tak, ako by mali, tlačia na iné zuby a tým spôsobujú množstvo problémov. Extrakcia zuba múdrosti je však zákrok, ktorého sa určite nemusíte báť. Množstvo zubárov odporúča vytrhnúť zub múdrosti aj z toho dôvodu, že ľudia si medzizubný priestor tak vzadu jednoducho nedokážu vyčistiť. Vzniká tak aj vyššia kazivosť a množstvo iných problémov.

Bezbolestný zákrok

Všetko to spočíva najmä v konzultáciách so zubným lekárom. Ten navrhne a odporučí postup, ktorý sa bude pri extrakcii vykonávať. Niektoré zuby totiž musia ísť von chirurgickým spôsobom. Možno to znie hrozivo, ale skutočnosť je iná. Takéto zákroky sú totiž bezbolestné, pretože sa robia pod anestéziou. To znamená, že vy nič necítite. Samozrejme, môžete cítiť mierne tlaky, ale to je normálne. Zub sa väčšinou vytrhne v priebehu pár sekúnd či minút a tak sa skutočne nemáte čoho obávať.

Odporúčania, čo robiť po zákroku

Po extrakcii zuba múdrosti by ste mali byť veľmi opatrní. Konzumujte tak skôr tekutú stravu, aby ste si nepoškodili ranu. Okrem iného, dodržiavajte hygienu tak, ako ste boli zvyknutí predtým. V prípade bolesti užite odporúčané lieky.

Publikované: 28. 11. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková