Nepristavujte dom, pristavujte záhradu – rozšírte svoje bývanie o altánok či pergolu

Obytná záhrada dnes neoddeliteľne patrí k rodinnému domu. Pod týmto pojmom sa ukrývajú rôzne záhradné stavby a zákutia, kde môžete relaxovať, ale trebárs aj pracovať. Ak svoju pergolu nad terasou či záhradný altánok ešte nemáte, je čas si ich nechať postaviť. Je jedno, či preferujete záhradku úžitkovú alebo okrasnú. Relaxačné body by mala mať každá z týchto záhradiek. Aj na tých od našich prababičiek sme vždy našli rôzne lavičky ukryté pod stromami, kde si mohol ktokoľvek v tieni odpočinúť a posedieť. Dnešná doba nám však ponúka viac. Vďaka priehľadným strešným systémom sa dokážeme schovať pred dažďom a napriek tomu môžeme pozorovať oblohu. Zimné záhrady, kde si kľudne vybudujeme druhú záhradku pre chúlostivé krásky, si môže dovoliť postaviť takmer každý. Oranžérie už nepatria len na zámky. Poďte dať aj vy svojmu bývaniu nový rozmer a urobte svoju záhradu obytnou. TIP: Nechajte svoje záhradné stavby na profesionáloch. Firma GAZEBO buduje pergoly, altánky aj zimné záhrady. Z materiálov používa drevo aj hliník. Pripraví pre vás návrh, stavbu vyrobí a na mieste zrealizuje jej montáž.

Každá záhrada „unesie“ hneď niekoľko stavieb

Ideálne bývanie v rodinnom dome dnes umožňuje priamy vstup na záhradu. Nie po schodoch cez suterén, ale ideálne priamo z kuchyne či obývačky. Čím impozantnejší tento vstup je a čím krajšie záhradné scenérie nám už cez presklenie ponúkne, tým lepšie. Ideálne je nevstupovať na trávnik, ale na terasu, nad ktorou je pergolaObľúbené sú drevené pergoly, ale aj hypermoderné a praktické hliníkové pergoly.

Raj pre nonstop záhradkárov

Ten, kto pestuje permanentne, má doma chúlostivé rastlinky, ktoré v zime zmrznú, predpestováva si vlastné sadeničky, alebo sa dal na špeciálne koníčky, ako je pestovanie citrusov, orchideí či trebárs kaktusov, ocení zimnú záhradu. Ocení ju ale aj ten, kto sa trebárs len rád kochá pohľadom na zimné scenérie svojej záhrady. V oboch prípadoch ste kandidát na vybudovanie zimnej záhrady. Nezabudnite však na jednu vec. Dôležité je vedieť, ako sa bude naša zimná záhrada používať. Či bude pripomínať upratanejší skleník, alebo druhú obývačku. Pred zadaním stavby špecializovanej firme by ste v tom mali mať jasno.

Záhradné altánky všade kam sa pozrieš

Vysoké stromy z našich záhrad vymizli. Všetko pestujeme nízke a miniatúrne. Počkať si na strom, aký mala stará mama, pod ktorým by sa dalo sedávať v prirodzenom tieni, znamená čakať niekedy aj 30 rokov. Lepším a funkčnejším riešením sú záhradné altánky. Záhradný altán dokáže byť stavbou, ktorá dá ráz našej záhrade. Môže byť klasický, moderný, ale kľudne dať jasne najavo, že japonské javory nemáme na záhrade náhodou, ale že sa z nej na našej českej dedine snažíme vybudovať japonskú záhradu.

Publikované: 06. 11. 2019

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková