Dovolenka v prírode je skvelou relaxáciou aj cestou k dobrej kondičke

Jeseň nás často doslova láka a volá, aby sme si ju užili vonku. Ako? No predsa farbami, mnohými plodmi, ktoré sú nám aj vo voľnej prírode k dišpozícii, stačí sa len pozerať. Aby ste si dovolenku na Vysočine, Šumave alebo napríklad v Bielych Karpatoch užili, je potrebné mať patričné ​​vybavenie. Len tak sa vám bude chodiť či jazdiť dobre a nebude vás nič odrádzať.

Kvalitná turistická obuv

V prvom rade musíte mať super topánky. Vážne bezchybné, v ktorých bude vaša noha ako v bavlnke. Turistická obuv je dnes dokonale prepracovaná, a pohodlne sa v nej cítia aj tí, ktorí sú zvyknutí na pohodlné tenisky. Nielenže je nepremokavá a pritom priedušná, zvnútra odvádza pot a nohe ponúka výbornú oporu. Zkúste členkové modely, ktoré nohu spevnia a sú vhodné do náročného aj menej náročného terénu. Napríklad turistická obuv BOSP môže mať medzipodrážku z polyuretátu, ktorý má skvelé vlastnosti ako spoľahlivý tlmič otrasov, a zároveň veľmi dobre izoluje nohu pred chladom od zeme. Teplo od nôh a dokonalé pohodlie zaistia i ponožky, či už klasické nad členky, alebo podkolienky. Ak sa chystáte do hôr na dlhžší výšľap, oplatí sa mať ponožky pre všetky prípady náhradné. Nezabúdajte ani na penetráciu obuvi a jej údržbu. Len tak vám nepremokne a bude slúžiť po mnoho rokov.

Mať hlavu v teple

Vedeli ste, že hlavou nám uniká až 80% telesného tepla. Záleží na tom, koľko máme vlasov. Preto vždy pribaľte čiapku podľa aktuálneho počasia. Rovnako tak myslite aj na rukavice. Aj v prípade, že robíte nordwalking a chodíte s palicami, tenké rukavice vám zaistia skvelé pohodlie i nekĺzavosť rúk. Do lesa by sme mali na dlhšie trasy vždy vyrážať s pomyselnou kontrolkou v hlave a myslieť na nutné veci pre prípad, že by sa nám niečo stalo. Aspoň píšťalku, nabitý telefón a čelovku by mal nosiť každý z nás.

Publikované: 21. 10. 2021

Kategória: Cestovanie

Autor: Denisa Koudelková