Máte strach z vírusov? Nepodceňujte podporu imunity

Imunita je prirodzená ochranná funkcia tela, ktorá slúži na odvrátenie vonkajších útokov a potlačenie vnútorných patologických zmien. Osoba s vysokou imunitou je zdravá a energická, málokedy pociťuje nachladnutie a zvyčajne nemá vážne zdravotné problémy. Aby ste mohli týmito výhodami oceniť aj váš organizmus, je nutné odstrániť zlé návyky a začať sa o seba a svoje zdravie viac zaujímať. Povieme si, čo presne to znamená.

Dôvody zníženia imunity

Imunita sa počas nášho života znižuje. Medzi hlavné faktory, ktoré ju oslabujú patria:
  • zlé návyky (fajčenie a časté pitie alkoholu);
  • nevyvážená strava (nedostatok vitamínov, príjem karcinogénov a iných škodlivých látok do tela s jedlom);
  • nezdravý spánok (spánok menej ako 7 hodín denne);
  • sedavý spôsob života;
  • časté stresy;
  • bývanie v oblasti s nepriaznivými podmienkami prostredia;
  • práca v nebezpečných podmienkach.
K zníženiu imunity môže tiež prispieť dlhodobé užívanie niektorých liekov, najmä ak sa berú bez dozoru kvalifikovaného lekára. Pre jednoduchšie udržanie hmotnosti a osobnú pohodu by ste preto mali veci z tohto zoznamu zmeniť a zo svojho života úplne odstrániť.

Ako zvýšiť vašu imunitu?

Na začiatok, ako sme si spomínali, je potrebné eliminovať faktory, ktoré oslabujú imunitný systém: opustiť zlé návyky a konzumovať nezdravé potraviny, vrátiť sa k správnemu dennému režimu a normalizovať spánok. Osobitná pozornosť by sa mala venovať výžive a správnej podpore pečeni. Nestačí sa len vzdať škodlivých produktov, je potrebné vyvážiť stravu tak, aby ste dostali dennú dávku potrebných vitamínov a minerálnych prvkov. Za týmto účelom je potrebné jesť viac čerstvého ovocia, zeleniny, bobúľ a orechov. Musíte jesť tak, aby ste mali približne 4-5 jedál denne v približne rovnakých intervaloch. V takom prípade bude potom vaše telo neustále zásobované potrebnými látkami. Pre normálne fungovanie potrebuje telo ale aj fyzickú aktivitu. Nemusíte hneď športovať profesionálne, základnými cvičeniami ale nič nepokazíte. Doplňte pohyb aj o prechádzky na čerstvom vzduchu a kúpanie. Aj pri relatívne zdravom životnom štýle naše telo hromadí toxíny a odpady, ktoré narúšajú normálny priebeh vnútorných procesov. Najjednoduchším a najpríjemnejším spôsobom očistenia tela je preto pravidelne navštevovať kúpeľňu. V procese naparovania sa telo intenzívne potí, čím sa telo zbavuje škodlivých toxínov. Vyskúšajte a uvidíte, že pozitívne zmeny na vašom tele pri dodržaní týchto pravidiel pocítite.

Publikované: 30. 06. 2020

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková