Máte už vodičský preukaz?

V čase, keď sa úroveň MHD zlepšuje a k dispozícii sú aj iné možnosti prepravy, možno zvažujete otázku, či je vôbec potrebné získať vodičský preukaz. V nasledujúcom článku si povieme, aké sú niektoré pre a proti a ako si vybrať tú správnu autoškolu.

Vodičský preukaz — áno alebo nie?

Ak sa nad touto otázkou zamyslíte s ohľadom na finančnú stránku, zdá sa, že vodičský preukaz a vlastné auto sú zbytočným komfortom. Aj problémy s parkovaním vo väčších mestách hovoria proti. Na druhej strane sú tu však jeho mnohé výhody. Napríklad nezávislosť na cestovných poriadkoch, flexibilita a výrazná úspora času. Môžeme spomenúť aj výhody pri hľadaní zamestnania. Mnohí zamestnávatelia totiž od uchádzačov vyžadujú schopnosť viesť motorové vozidlo.

Autoškola

Ak sa rozhodnete vodičský preukaz získať, je na rade voľba autoškoly. Pri výbere neprihliadajte len na cenu, ktorú za kurz zaplatíte. Dobrá autoškola sa vyznačuje viacerými znakmi:
  1. Má dobré renomé — prečítajte si recenzie bývalých žiakov autoškoly a ich skúsenosti. Informujte sa o kvalite teoretickej aj praktickej výučby.
  2. Ľudský prístup inštruktorov — ten oceníte najmä pri prvých jazdách autom.
  3. Vozový park — pre začínajúceho vodiča je dôležité trénovať na ľahko ovládateľnom aute. Informujte sa tiež o tom, či budete jazdiť len na jednom aute alebo na viacerých. Viac áut je pre získanie potrebných zručností vždy výhodou.
  4. Výhodou je tiež autoškola vo väčšom meste alebo v centre mesta. Naučíte sa tak zvládať aj zložitejšie dopravné situácie a hustejšiu premávku.

Kondičné jazdy

Ak už vodičský preukaz vlastníte a potrebujete sa zdokonaliť vo vedení motorového vozidla, môžete absolvovať kondičné jazdy. Ich počet závisí od vašich potrieb a časových možností. Kondičné jazdy Bratislava sú určené čerstvým vodičom, ktorí sa necítia za volantom dostatočne sebaisto ale aj pre starších, ktorí si po dlhšej pauze chcú opäť sadnúť za volant. Počas jazdy vás vo vozidle bude sprevádzať skúsený inštruktor. Poradí vám vo všetkých situáciách. Môžete sa zdokonaľovať v parkovaní, jazde v hustej premávke alebo zvoliť jazdu na cvičisku.

Publikované: 29. 01. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Super tipy

Autor: Denisa Koudelková