Štyri základné tipy na čistenie kožených sedačiek

Kožené sedačky či už v aute, alebo ako nábytok v byte sú chúlostivé a ľahko sa zašpinia. Pozrime sa, na čo si dať pozor pri ich čistení.

Nábytok či sedačky v aute, je v tom nejaký rozdiel?

V podstate v tom nie je žiadny rozdiel. Kožený nábytok aj kožené sedačky v aute sú síce odolné, ale zároveň, keď sa už raz zašpinia, treba ich čistiť opatrne. Nesprávnym čistením totiž riskujete ich poškodenie. Čistenie koženej sedačky má svoje pravidlá.

Môžem si kožené sedačky vyčistiť aj sám doma?

Tu záleží na stupni znečistenia. Pokiaľ je malé, napríklad znečistenie od potu, špiny či mastnoty, to zvládnete aj sami doma. Ak sa však jedná o veľké znečistenie, či dokonca je koža na niektorých miestach pretrhnutá, tu už si doma neporadíte. Oprava kože v aute je náročný proces, a mal by byť jedine v rukách profesionálov.

Aké sú teda štyri základné typy na dôkladné domáce vyčistenie kožených sedačiek?

Najskôr si zistite, aký typ kože v aute máte – veľa majiteľov robí chybu, že sa hneď pustia do čistenia bez toho, aby zistili aký typ kože v aute vlastne majú. Stáva sa to hlavne pri prvom čistení. Základné rozdiely sú medzi kožou pravou a syntetickou. Syntetická koža sa tiež označuje ako „eko koža, je jemnejšia a podstatne lacnejšia ako koža pravá. Treba si dávať pozor, je náchylná na poškrabanie. Naproti tomu, koža pravá je spravidla pevnejšia, no nečistoty z nej môžu ísť dole ťažšie. Taktiež si treba dávať pozor na poškriabanie. V konečnom dôsledku musíte zvážiť aj farbu kože vo vašom interiéri. S tmavými farbami to ide vždy ľahšie ako s tými krémovými.

Vyhraďte si na čistenie dostatok časučistenie kože v aute vám zaberie pár hodín. Ak v ten daný deň nemáte aspoň 3 hodinky čas, radšej to presuňte na inokedy. Každý jeden krok má svoj postup, ktorý sa nesmie vynechať alebo unáhliť. Inak riskujete nedôkladné vyčistenie a poškodenie kože. Majte na mysli, že renovácia kože v aute po prípadnom poškodení je drahý špás, a nemáte šancu to vyriešiť v domácich podmienkach.

Na čistenie si nájdite adekvátne miesto – pozor na to, ak máte auto zaparkované napríklad na dvore, keď svieti slnko. To je nielen nežiaduce, ale aj nebezpečné, pretože silné slnečné žiarenie môže kožu poškodiť počas pôsobenia čistiaceho prípravku. Taktiež nebudete auto čistiť vonku, keď prší alebo sneží. Ideálne je mať k dispozícii garáž, ktorú ak viete počas procesu čistenia aj vyvetrať.

Používajte len profesionálnu kozmetiku na kožený interiér a postupujte podľa návodu – od domácich receptov s octovou vodou a Indulonou ruky preč. Ak presne neviete, čo si na čistenie a následnú impregnáciu vybrať, nechajte si poradiť na pumpe alebo v špecializovaných predajniach. Najskôr interiér povysávajte a potom aplikujte čistiaci prípravok, ktorý môžete do kože zapracovať jemnou kefkou. Držte sa času, aký je napísaný v návode. Po dočistení nechajte kožu preschnúť a až potom aplikujte prípravok na impregnáciu kože. Ten zapracujte jelenicovou handričkou. Po impregnácii nechajte kožu trochu preschnúť.

Ak sa budete držať našich rád, uvidíte že základné čistenie koženého interiéru je hračka a zvládnete ho aj doma. Vaše auto sa vám odvďačí čistým a udržiavaným koženým interiérom, ktorý aj po rokoch používanie bude pôsobiť ako nový.

Publikované: 20. 09. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková