Nie je bolesť hlavy ako bolesť hlavy – ktorá trápi vás?

Bolesťou hlavy trpí až 90 % dospelej populácie. Napriek tomu je to okolím veľmi podceňovaná bolesť. Tá nás pritom dokáže úplne vyradiť z normálneho života. Vedeli ste, že až 2 % ľudí pociťujú každodennú bolesť hlavy? Primárna bolesť hlavy sa delí na štyri základné typy: najčastejšou je tenzná bolesť hlavy, nasleduje migréna, klastrové bolesti hlavy a nakoniec je to primárna bolesť z iných dôvodov – môže ísť napríklad o bolesť spôsobenú sinusitidou. Existujú však aj sekundárne bolesti hlavy, ktorých príčiny je nutné hľadať inde, často v život ohrozujúcich stavoch.

Bolesti hlavy je treba riešiť inak než len analgetikami

Obvykle si ako prvú pomoc od bolesti hlavy vezmeme niektoré z vhodných analgetík. Kto ňou trpí pravidelne, má ich vždy po ruke. Analgetiká vedia utlmiť nielen tenzné bolesti hlavy, ale obvykle aj migrénu, pokiaľ ich užijeme okamžite, ako sa objavia jej prvé príznaky. Ľudia trpiaci silnými migrénami ich vedia veľmi dobre rozpoznávať. Ich účinnosť však môže klesať, naviac nie sú vhodné pre trvalé ani pravidelné užívanie. Ovplyvňujú negatívne náš zažívací trakt, ľadviny, aj pečeň. Vhodnejším riešením je navštíviť Centrum pre liečbu bolesti – Pain Clinic intervenčnú liečbu. V tejto bratislavskej klinike vám dokážu pomôcť pri väčšine primárnych typoch bolestí hlavy, vrátane migrény, aj častých bolestí hlavy spôsobených zvýšeným tlakom hlavových nervov, obvykle v oblasti krku a krčnej chrbtice. TIP: Pozrite sa podrobnejšie na typy bolesti hlavy – ktoré trápia vás?

Ako sa rýchlo zbaviť bolesti hlavy?

„Dobrými radami“ sa to hemží na každom kroku, ale nie na každú bolesť univerzálne fungujú. Pravdou je, že niektoré môžu pomôcť.

Vypite hodne vody

Bolesti hlavy dokáže spôsobiť dehydratácia. Často si ju vôbec nemusíme uvedomiť. Skúste vypiť behom hodiny až liter vody. Rozdeľte si ju do troch dávok. Vhodná je predovšetkým čistá studená voda bez bubliniek.

Pomáha kyslík a studený vzduch

Vydajte na prechádzku. Ak je chladnejšie až mrazivo, o to lepšie. Zhlboka dúchajte, aby ste prijali čo najviac kyslíku. Chlad pomáha aj pri migréne. Miesto, kde vám pulzuje bolesť, natrite masťou s mentolom, ľahnite si a nechajte na seba prúdiť studený vzduch, napríklad otvoreným oknom.

Odblokujte stuhnuté svaly

Uvoľnite stuhnuté svaly chrbta alebo krku masážou. Pridajte tiež vhodné cviky, predovšetkým na krčnú chrbticu a chrbticu obecne.

Vhodná akupresúra pomáha

Naučte sa techniku akupresúry. Pomáha masáž a stláčanie v oblasti spánkov a na kosti medzi obočím. Ako na bolesť hlavy podľa vášho typu bolesti vám ale najlepšie poradia v bratislavskom Centre pre liečbu bolesti.

Publikované: 25. 02. 2020

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková