Tipy ako prinútiť deti, aby trávili na čerstvom vzduchu viac času

Mnohí z dnešných rodičov mali to šťastie a vyrastali na vidieku, kde mohli každú jednu minútu svojho voľného času tráviť vonku na čerstvom vzduchu. S rovesníkmi hrali futbal, plávali v rieke alebo stavali bunkre. Príležitostí robiť niečo vo voľnej prírode bolo nespočetne veľa. Dnes naopak viac ako 90 % svojho času trávime v interiéri, čo je veľká chyba?

Digitálne médiá ponúkajú obrovské možnosti zábavy nielen deťom, ale aj dospelým. Veľa detí trávi z tohto a ďalších iných dôvodov väčšinu voľného času v interiéri na PC, smartfóne, pri televízii, konzole či tablete.

V primeranej miere je to neškodné – pravidelná hodinová konzumácia médií však môže viesť k vývojovým poruchám, ťažkostiam s koncentráciou či agresívnemu sociálnemu správaniu. Človeku tiež chýba kyslík a pohyb.

Cenné rady, ako nalákať deti, aby tieto médiá vymenili za prírodu, sa vám preto určite zídu.

​Začnite s deťmi chodiť von v ich ranom veku

Už v dojčenskom veku by ste mali svojho potomka vždy brať na prechádzky do prírody a zvykať si na čerstvý vzduch. Aby to bolo pre dieťa príjemné a zábavné, môžete do tejto činnosti pridať hračky, ako je napríklad lopta, aby ste sa mohli spolu hrať na tráve a rozvíjať motoriku dieťaťa. Alebo pre odbremenenie svojich rúk od neustáleho nosenia, zaobstarajte deťom na prechádzky kvalitné odrážadlá.

Čím častejšie bude dieťa tento čas považovať za príjemný, tým pravdepodobnejšie ho ocení aj vo vyššom veku, čo prospeje najmä jeho zdraviu.

​Vytvorte si záhradu, ktorá je čo najprirodzenejšia

Čas strávený v prírode dáva deťom chuť do života. O to lepšie, ak je to možné priamo pred vchodovými dverami vo vašej vlastnej záhrade, ktorá je maximálne udržateľná!

Čím bližšie k prírode a živšie, tým viac je čo objavovať. V tomto priestore a v bezpečí ich zabavia nielen vlastné pieskovisko či bazén, ale aj moderné detské domčeky.

​Hra so zvieratami a ich pozorovanie

Zvieratká sú revitalizačnými a relaxačnými spoločníkmi nielen detí, ale aj dospelých. Zabezpečte preto, aby vaše deti pravidelne videli alebo interagovali so zvieratami. Môžete ísť do zoo, no veľmi dobre vám na tento účel poslúži aj obyčajná farma.

Dovolenka na farme alebo návšteva divokej zveri je tiež skvelým spôsobom, ako u detí rozvíjať empatiu k zvieratám. Poprípade, ak máte na to čas a kapacity, môžete to skúsiť s vlastným domácim miláčikom, ktorý však nie je náhrada za hračku, ale živý tvor so svojimi potrebami.

Publikované: 30. 03. 2022

Kategória: Rodina a vzťahy

Autor: Denisa Koudelková