Zimné obdobie a ekzémy

Zima a studené počasie vo všeobecnosti predstavuje pomerne veľkú skúšku aj pre zdravú pokožku. Nevraviac o tom, ak koža navyše trpí atopickou dermatitídou. Toto pomerne časté ochorenie vzniká vo väčšie prípadov v rannom detstve, no pretrváva dlhé desaťročia. A jedným z faktorov, ktoré zhoršujú jeho priebeh, je práve zima a zimné obdobie. Počasie zmeniť nemožno, no vo vašich silách je podniknúť také kroky, aby vaša pokožka v zime toľko netrpela.

Teplota

Aj ľudia, ktorí ekzématickým problémom netrpia, môžu pozorovať, že keď sa na konci dňa prezliekajú či, naopak, ráno vstávajú z postele, ich pokožka býva svrbivá. Tieto pocity sú vyvolané zmenou teploty, hoci aj nepatrnou. To isté sa deje, keď človek vstúpi zo zimy do vykúreného domu alebo naopak. Nielen pre ľudí s atopickou dermatitídou sa preto odporúča udržovať vo svojom príbytku konštantnú, príjemnú teplotu a v posteli sa prikrývať radšej viacerými vrstvami ako jednou hrubou perinou. Tak isto je dobré vyhýbať sa horúcim kúpeľom či sedeniu pri zdroji tepla (radiátor, krb).

Vlhkosť

Príliš suchý vzduch (spôsobený nízkou vlhkosťou) môže zhoršovať prejavy atopie a ekzémov vo všeobecnosti. Platí, že s poklesom tepoty klesá aj vlhkosť vzduchu a to aj vtedy, ak je „mokrá zima“. Ak sa vonku ochladí, prirodzenou tendenciou je zachovať teplo aspoň vnútri, doma či v kancelárii. Tento celkom logický krok však nezriedka spôsobuje, že vzduch v miestnosti býva ešte suchší ako vonku. Dokonca ani klimatizované kancelárie nie sú v tomto smere žiadnou výhrou. Čo s tým? Hodnotu vlhkosti vzduchu v miestnosti pomôže zvýšiť obyčajná miska naplnená vodou. Aj tú však treba čistiť a vodu vymieňať v pravidelných denných intervaloch, inak sa v nej premnožia baktérie.

Oblečenie

Ak je vonku chladno, potreba pokrývok hlavy, šatiek, šálov či rukavíc je celkom zrejmá. Vyhýbajte sa však odevom vyrobeným z vlny – môžu pokožku škriabať a spôsobovať nepríjemné svrbenie. Podobný účinok mávajú aj hrubé švy a uvoľnené vlákna. Ani koža ako materiál nemusí byť celkom bez viny, no ak je vám ľúto vašich obľúbených kožených rukavíc, noste pod ne ďalší pár, avšak rukavíc z hodvábu. Medzi dobré a osvedčené spôsoby odievania patrí obliekanie sa na spôsob cibule. Princíp je jednoduchý – dajte prednosť niekoľkým vrstvám oblečenia pred jednou, zato však hrubou a teplou vrstvou. Jedným dychom však treba dodať, že nie každý ekzém sa v zime zhoršuje. Pre ľudí, ktorí trpia najviac počas horúceho leta, môže zima priniesť dokonca úľavu. Správna starostlivosť a vhodne zvolená kozmetika na atopickú pokožku vám zaručene pomôžu prečkať zimu v pokoji a bez zbytočných starostí.  

Publikované: 29. 12. 2018

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková