Vykurujeme domácnosť: Výhody a nevýhody jednotlivých materiálov

Každá domácnosť si kladie otázku ohľadom vykurovania. Záležitosť je aktuálna najmä s príchodom zimy. Na trhu nájdete hneď niekoľko možností, pričom každý materiál oplýva nejakými výhodami aj nevýhodami.

Plyn je lacný

V prípade použitia kondenzačných kotlov ide o relatívne lacnú alternatívu. Kotle sú účinné a ak sa rozhodnete pre ten správny, môžete na nákladoch ušetriť až 20 %. Netreba však zabúdať na to, že sa komponenty aj samotné kotle líšia naprieč výrobcami. Čo sa týka výhod, plyn je relatívne lacný, náklady na prevádzku sú nízke, kotol je jednoducho obslužný, vykurovanie je komfortné a plyn môžete využiť aj na ohrievanie vody. Na druhej strane je spolu s plynovým vykurovaním spojených aj niekoľko nevýhod, medzi ktoré patria napríklad každoročné revízie, náklady na zavedenie plynu a jeho rozvod a riziká, ktoré sú spojené práve s jeho únikom.

Elektrina nemusí byť drahá a nevýhodná

Hoci sa často hovorí, že vykurovanie domov s elektrinou je pomerne drahé a nevyplatí sa, nie je to vždy tak. Niekedy môže ísť o to najlepšie riešenie. Ceny elektrických kotlov sú relatívne nízke. A v prípade, že je váš dom nízkoenergetický, pasívny alebo bývate v zateplenom byte, ide o skvelú voľbu. Elektrinu voľte, pokiaľ žijete v dome, ktoré je nenáročné a teplotu v ňom stačí len mierne regulovať. Na druhej strane sú s elektrinou spojené vyššie náklady, elektrina tiež nie je prijateľná pre životné prostredie.

Tuhé palivá – pelety a brikety

Mnoho domácností využíva aj tuhé palivá, ktoré sú cenovo dostupné. Na trhu nájdete hneď niekoľko druhou pevných palív – medzi obľúbené patrí hnedé a čierne uhlie, brikety a drevené pelety. Práve drevené pelety sú zaujímavé a obľúbené, pretože vytopia domácnosť rýchlo a efektívne. Malé telieska môžete používať v kotloch a kozuboch s automatickým alebo poloautomatickým podávačmi. Ich plusom je aj skutočnosť, že ide o ekologický materiál. Náklady na tuhé palivá sú pomerne nízke, ďalej sa palivá ako napríklad pelety a brikety vyznačujú vysokou výhrevnosťou a nízkou vlhkosťou. Sú tiež jednoduché na manipuláciu, nemusíte ich vopred nijako pripravovať. Nevýhodou, samozrejme, môže byť nutnosť skladovania. Vykurovací materiál by ste mali skladovať na suchom mieste.

Publikované: 24. 07. 2019

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková