Tipy ako vyberať závesy a záclony do interiéru

Záclony a závesy majú veľký vplyv na celkový vzhľad a dojem miestnosti. Na základe akých parametrov si vyberať závesy a záclony, aby dokonale zapadli do vášho príbytku a vytvorili perfektný súlad so štýlom interiéru?

Zvážte typ miestnosti

Pri výbere záclon či závesov do obývacej miestnosti klaďte dôraz na to, aby budili príjemný pocit. Zároveň by nemali veľmi brániť prúdeniu svetla cez okná do izby. V spálni je zase dôležité podporiť relax a spánok. Látky na závesy a záclony však netreba vyberať v príliš tmavých farbách – také by miestnosť akurát opticky zmenšovali. V prípade detských izieb sú výbornou voľbou animované a pestrofarebné záclony. Interiéru dodajú hravú atmosféru a keď dieťa vyrastie, je oveľa jednoduchšie vymeniť záclony ako napríklad tapety zo stien.

Aký je účel?

Pri výbere a kúpe záclon či závesov treba pamätať aj na účel, ktorý by v miestnosti mali plniť. Ľudia vyžadujúci súkromie by mali voliť ťažšie, tzv. zatemňovacie závesy; napríklad zo zamatu, ktorý by mal vhodne ladiť s archaickým až starožitným interiérom. Na druhej strane, ak vám nevadí dostatok prirodzené svetla v miestnosti a radi by ste jej dodali domáckejší nádych, voľte ľahšie priesvitné metrážové záclony s nie veľmi hustým vzorovaním.

Výber vhodnej farby

Záclona i záves by mali dopĺňať celkový štýl miestnosti – najmä farbu a vzory kobercov, stien, podláh či iného textilu v miestnosti. Všeobecne platné pravidlo hovorí: ak sa v izbe už nachádza nejaký vizuálne ústredný bod (napríklad výrazne nafarbené steny, koberce, nábytok so vzorom), je dobré voliť záclony či závesy s neutrálnym tónom. Ak je však miestnosť, jej steny i nábytok, neutrálna, môžu ju pokojne oživiť práve odvážne závesy či záclony.

Publikované: 29. 07. 2019

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková