10 rád, ako nosiť topánky na vysokých podpätkoch a netrpieť - s odporúčaniami od ortopéda

Odkedy sa začali nosiť vysoké podpätky, neexistovalo obdobie, aby neboli v móde. Raz darmo, ženské nohy aj zadoček vyzerajú inak, keď sa chodí po špičkách. Ortopédi však majú na tento druh obuvi jednoznačný názor. Začiatky nosenia obuvi s vyvýšenou pätou siahajú do čias niekoľko tisíc rokov pred naším letopočtom. Ani vtedy neboli úplne pohodlné, ale obúvali sa výsostne z praktických dôvodov. V staroveku ich nosili napríklad mäsiari, aby nemali nohy pri práci zababrané od krvi. Zdroj: www.istockphoto.com Na slávnostné obradné príležitosti ich nosili ženy aj muži. A v neposlednom rade ich nosili herci – čím dôležitejšia bola herecká rola, tým vyššie boli kothorni. Tak sa volali. Lebo na vyšších hercov diváci lepšie videli. Za predchodcov platforiem sa zas dajú považovať vysoké dreváky, aké nosili ženy v Japonsku. Nezriedka mali aj 14 centimetrov, a to preto, aby si krásne kimoná nevláčili v prachu.

Elegancia a noblesa

Topánky na vysokom podpätku prenikli aj na šľachtické dvory a trvalo len pár storočí, kým sa odtiaľ dostali aj medzi široké masy ako elegantná ženská obuv na rôzne príležitosti. Dnes sú in všetky druhy podpätkov: stredne až extrémne vysoké, ihličky, plné podpätky či dokonca podpätky v tvare rôznych každodenných predmetov. Platforma alebo zvýšený podpätok je už bežnou súčasťou aj športovo vyzerajúcej obuvi. Lebo my ženy túžime byť vyššie, očarujúcejšie, zvodnejšie... No každá jedna, ktorá mala topánky na vyššom podpätku obuté aspoň raz v živote, vie, že to nie je najpohodlnejšia obuv. V skutočnosti neovplyvňuje len chodilo, ale celé telo. „Pri nosení podpätkov vzniká dysbalancia svalov, ktoré udržujú postúru tela. Pri krátkodobom nosení je dysbalancia reverzibilná. Pri dlhodobom preťažovaní svalov však vznikajú svalové kontraktúry, ktoré si vyžadujú komplexnejšiu liečbu,“ upozorňuje ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák.

Najčastejšie dôsledky chôdze v topánkach vysokých podpätkoch

Chodenie po špičkách s pätou vyššie, než sú prsty nôh, ovplyvňuje celý rad kĺbov, šliach a svalov. „Na chodidle vzniká bolestivá priečna plochá noha, deformity prstov aj stuhnutie v oblasti členkového kĺbu, kolien, bedrových kĺbov,“ pokračuje lekár. Následne sa mení zakrivenie celej chrbtice, postavenie ramien, lopatiek, dochádza k zmene držania tela. „Zmeny majú spočiatku funkčný charakter, teda k nim dochádza iba vtedy, keď má žena obuté topánky na podpätku, ale neskôr sa deformita fixuje, čo sťažuje následné liečenie.“

Ako si rýchlo uľaviť od bolesti po celom dni na podpätku

Na to, aby sme po hodinách strávených v topánkach na vysokom podpätku dopriali svalom a kĺbom úľavu, niekedy stačí vyzuť sa a vyložiť si nohy vyššie. No nie vždy. Niekedy bolí časť nohy, členok alebo chrbtica. Zdroj: www.istockphoto.com „Vo všeobecnosti pri drobných úrazoch, preťaženiach, respektíve vo všeobecnosti pri drobných bolestiach začíname všetci svojpomocnou domácou liečbou. Tu zaraďujeme kľudový režim, eleváciu (dvíhanie) a ľadovanie končatiny. Aplikujeme nesteroidné antiflogistiká ktoré tlmia bolesť a súčasne aj zápal. Typickým je napríklad krém s aceklofenakom,“ odporúča J. Vojtaššák. Boľavým chodidlám doprajte večerný kúpeľ s morskou soľou a po aplikácii krému Aflamil ich nechajte odkryté na vzduchu zrelaxovať.

Zlatá stredná cesta

Rozumným kompromisom medzi túžbou vyzerať dobre (teda mať topánky na podpätku) a zároveň neničiť svoje nohy a chrbticu je nosenie podpätkov vysokých len niekoľko centimetrov (3 – 5) alebo topánok s platformou. „Vhodná výška podpätku je individuálna podľa výšky postavy, tvaru chodidla a subjektívnej znášanlivosti výšky podpätku,“ hovorí J. Vojtaššák. „Spoločnou nevýhodou vyššej platformy a podpätkov je nestabilita chodidiel a členkov pri chôdzi. Ak si už musíme vybrať, tak radšej preferujeme stabilnejší typ obuvi – platformu, respektíve širšie podpätky. Zvlášť je to dôležité, ak má žena prítomný hypermobilný syndróm alebo má za sebou opakované podvrtnutia členkov.“ Malým slečnám, ktoré túžia vyzerať ako mama alebo ako princezná, a preto im srdiečko piští po topánočkách s podpätkom, treba podľa ortopéda jednoznačne vysvetliť, že takáto obuv ich malým nohám vo vývoji škodí. Zdroj: www.istockphoto.com „U vyvíjajúceho sa chodidla neodporúčam taký typ obuvi, ktorý nerešpektuje fyziologické odvíjanie chodidla od podložky, čo má za následok chronické bolesti vo vyššom veku. Pokiaľ ide o dospelé ženy, optimálne je nosenie zdravotne vhodnej ortopedickej obuvi, čo však nespĺňa estetické kritériá mnohých z nich. V prípade potreby, respektíve nutnosti nosenia vyššieho podpätku, preto odporúčam nosiť takýto typ obuvi iba na nevyhnutný čas,“ uzatvára ortopéd Vojtaššák.

10 rád pre bezpečnú chôdzu v topánkach na vysokých podpätkoch

  • na nové topánky si zvykajte postupne – noste ich najprv len doma na pár desiatok minút denne

  • zvoľte správnu výšku podpätku, pohodlie je základ

  • nenoste topánky viac ako 8 hodín denne, avšak maximálne hodinu po tom, ako pocítite prvú bolesť nôh

  • počas dňa vystriedajte viac druhov topánok, aby nedošlo k preťaženiu lýtkových svalov

  • stuhnutý lýtkový sval pomasírujte a bolestivé miesta natrite krémom s účinnou látkou aceklofenak, ktorý tlmí bolesť aj prípadný zápal

  • pri chôdzi robte kratšie kroky

  • vyhnite sa bolesti bruška chodidla používaním silikónových alebo gélových vložiek do topánok

  • pri chôdzi kráčajte vzpriamene a spevnite stred tela

  • našľapujte na vonkajšiu stranu chodidla

  • po celodennom pobyte vašich nôh v topánkach na vysokých podpätkoch doprajte chodidlám kúpeľ s morskou soľou

Publikované: 23. 08. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková