Vitamín B12 sa neoplatí podceňovať

Vitamíny zo skupiny B hrajú dôležitú úlohu čo sa týka fungovaniu nášho metabolizmu. Jedným z najdôležitejších je vitamín B12.

Vitamín B12 je dôležitým pre správnu tvorbu krvi, ovplyvňuje náš nervový systém a vie sa postarať o to, aby sme správne reagovali na stres a boli pozitívne naladenými. Z chemického hľadiska ide o jeden z najzložitejších vitamínov vôbec. Čo by sme však o ňom mali vedieť?

Vitamín B12 neprodukujú priamo rastliny ani živočíchovia. Tvoria ho baktérie, ktoré sa nachádzajú v tele zvierat a čiastočne aj v našom ľudskom organizme. V dnešnej dobe sú však baktérie húfne likvidované, a to aj tie užitočné. Preto ľudia, ale aj ďalší zástupcovia živočíšnej ríše, trpia nedostatkom tohoto vitamínu. Vitamín B12 je preto dôležité užívať v podobe výživových doplnkov.

Najväčším nedostatkom vitamínu B12 trpia vegáni a vegetariáni

Podľa výskumu EPIC-Oxford realizovanom na mužskej populácii trpí nedostatkom vitamínu B12 až 73 % vegánov a 24 % vegetariánov. Práve milovníci alternatívnej stravy by preto mali tento dôležitý vitamín pravidelne doplňovať prostredníctvom vhodného supplementu.

Ako sa nedostatok vitamínu B12 prejavuje?

Medzi mierne príznaky patrí nechutenstvo, potiaže s trávením, chudokrvnosť, únava, strata energie a dochádza k zvýšenej hladine homocysteinu, čo zvyšuje riziko infarktu. Závažnejšie stavy sa prejavia po dlhšom období, trebárs po piatich rokoch, kedy dôjde až k úplnému vyčerpaniu zásob vitamínu B12 v tele. Objavia sa neurologické potiaže spojené so špatnou pamäťou, depresiami, halucináciami, zmenou osobnosti aj so zmätenosťou. Môžete horšie vidieť, cítite brnenie rúk, máte závrate, zníženú citlivosť na tlak a bolesť, niekedy zápal jazyka. U detí sa môže objaviť oneskorený vývoj.

TIP: Kvalitný doplnok stravy Vitamín B12 ponúka česká spoločnosť Naturvita. Na Slovensko ho dováža Happy Trade a kúpite ho v lekárňach Greenlike.

Publikované: 17. 03. 2023 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková