Naučíme vás, ako sa starať elektrobicykel

Elektrobicykel má isté špecifiká, ktorými sa líši od bežného bicykla. Aby vám teda motorizovaný bicykel dlho a dobre slúžil, je potrebné venovať mu náležitú starostlivosť. Tou je predovšetkým pravidelná kontrola a údržba nielen batérie a všetkých komponentov, ale aj celkového stavu bicykla. Pozrite sa s nami, ako na to.

Dbajte na starostlivú údržbu elektrobicykla

Správnu starostlivosť o elektrobicykel netreba brať na ľahkú váhu. Určite by ste jej mali venovať dostatok času a pozornosti, inak vám neprinesie žiadané ovocie. Niektoré úkony odporúčajú odborníci vykonávať pred každej jazdou, iné stačí urobiť až po určitej dobe používania, napríklad po 200 kilometroch. Raz za rok, najlepšie po sezóne alebo zavčasu pred cyklistickou sezónou, by ste mali zveriť elektrobicykel odbornému servisu, ktorý sa postará o dôkladnú údržbu a tým aj o vašu bezstarostnú jazdu a celkové bezpečie. Servisná kontrola je potrebná aj na zvýšenie životnosti elektrobicykla. Vďaka nej budete mať istotu, že máte bicykel v ideálnom stave a pripravený na cesty.

Kontrola elektrobicykla pred každou jazdou

Rovnako ako u bežného bicykla, aj u elektrobicykla je pred každou jazdou potrebné skontrolovať niektoré dôležité prvky. Týka sa to najmä stavu pneumatík a ich dostatočného nahustenia, ale dbať by ste mali tiež o dobré utiahnutie všetkých spojov. Takisto je potrebné overiť stav nabitia batérie, bez ktorej sa skrátka nezaobídete. Samozrejmosťou je tiež šetrné očistenie všetkých častí bicykla (nikdy nie wapkou!) v závislosti od jeho znečistenia. V skratke by sme to mohli zhrnúť asi takto: · Kontrola dotiahnutia rýchloupínacích skrutiek, vrátane skladacích mechanizmov pri skladacích bicykloch typu Liberty e-PHOENIX spd. · Kontrola funkčnosti a nastavenia bŕzd (vrátane dosadania brzdových doštičiek či klátikov). · Kontrola nahustenia pneumatík a stavu kolies (deformácia, vôľa, voľnosť v otáčaní). · Kontrola dotiahnutia lúčov, riadidiel, hlavy riadenia a kľučiek. · Kontrola funkcie meničov rýchlosti (prehadzovačiek). · Kontrola stavu batérie a správnej činnosti elektropohonu. Dôsledná prehliadka elektrobicykla po 200 kilometroch Raz za čas, približne po 200 najazdených kilometroch, sa nevyhnete ani dôkladnejšej údržbe. V rámci nej vykonajte dôkladné premazanie reťaze, čapov a ložísk, skontrolujte tiež dezén a tlak pneumatík, vycentrovanie ráfikov kolies i dotiahnutie všetkých spojov. Zabudnúť by ste nemali ani na menič rýchlostí a ústia bowdenov - brzdiace a radiace lanká. Vyčistiť, odmastiť a naolejovať - to je osvedčený trojkrok, ktorý udrží sprevodovanie v bezchybnej kondícii. Kontrolu opotrebovania vyžadujú aj všetky súčiastky, spoje, skrutky a lúče. Samozrejmosťou je tiež vyčistenie všetkých, aj tých horšie dostupných častí elektrobicykla. Takouto starostlivosťou zabránite aj prípadnej korózii aj nadmernému opotrebeniu.

Postarajte sa aj o motor elektrobicykla

Pravidelnou starostlivosťou si zaistíte správnu funkčnosť, no zároveň predĺžite aj životnosť elektromotora. Jednou z najdôležitejších vecí je správne dobíjanie batérie, ktoré vám dokonca môže ušetriť nákup novej batérie. Možno ste to nevedeli, ale batérie sa aj pri nepoužívaní elektrobicykla musia minimálne 1x za mesiac opätovne dobijať. V opačnom prípade samovoľne dochádza k prirodzenému vybíjaniu, takže batéria môže byť ireverzibilne poškodená. Poškodenie takéhoto druhu môže spôsobiť napríklad kratší dojazd, v najhoršom prípade až úplnú nefunkčnosť batérie. Pokiaľ ste si teda istý, že elektrobicykel nebudete používať počas dlhšej doby, dajte si záležať na tom, aby ste batériu z elektrobicykla vždy vybrali a uskladnili na suchom mieste s teplotami cca od 10 – 20 °C. V tomto skladovacom období nechajte akumulátor nabitý na cca 50 až 60 % kapacity. V tomto stave akumulátor vydrží bez dobíjania cca pol roka, pred ďalším použitím ho stačí nabiť na plnú hodnotu a môžete ísť. Pri správnom zaobchádzaní s batériou vášho elektrobicykla majte na pamäti aj to, aby ste použili výhradne nabíjačku určenú na daný účel. Mala by byť tiež odporúčaná výrobcom, inak hrozí naozaj rýchly koniec pôvodne plne funkčnej batérie.

Publikované: 17. 09. 2019

Kategória: Super tipy

Autor: Denisa Koudelková