Ako vybrať detské odrážadlo?

Plánujete svojmu dieťaťu zaobstarať odrážadlo? Ak sa pozriete na ponuku súčasného trhu, zostane vám možno rozum stáť nad tým, koľko variantov existuje. S odrážadlom dieťa pomaly trénuje na bicykel, ale ak mu kúpite nevhodné prevedení, športová aktivita ho lákať nebude, ba naopak si k nej vybuduje odpor.   Odrážadlo nachádza uplatnenie u detí, ktoré vyvíjajú záujem o športové aktivity, ale na bicykle sú ešte malé a motoricky nevyspelé. Zohnať sa dajú bez problémov modely pre deti od dvoch rokov.  

Nie je odrážadlo ako odrážadlo

  Najprv je potrebné rozlíšiť, či chcete odrážadlo jednostopové, alebo dvojstopové. Pozor, dané výrazy bývajú často zamieňané, pritom sa nejedná o to isté.   Jednostopové odrážadlo je bicykel bez šliapacích pedálov. Dieťa sa na ňom odráža a počas jazdy musí udržiavať rovnováhu, aby nespadlo. Kým dvojstopové odrážadlo je vozidlo, na ktorom sa dieťa síce odráža, ale už nemusí udržiavať rovnováhu, pretože zariadenie má dve kolieska vedľa seba. Tyto detské odrážadlá sa dajú zaobstarať aj pre deti mladšie ako dva roky, takže na nich väčšinou deti začínajú, a potom prechádzajú na odrážadlo.  

Prečo dieťaťu zaobstarať detské odrážadlo?

  Dôvodov, prečo sú odrážadlá pre deti tak obľúbené, je hneď niekoľko. V prvom rade si zdokonalia základné zručnosti, ktoré potom uplatnia na bicykli. Vaša ratolesť sa ľahko naučí držať rovnováhu, zatáčať, brzdiť a odhadovať vzdialenosť. Ak dieťa na odrážadle trénuje, je veľká pravdepodobnosť, že pri prechode na klasický bicykel nebude potrebovať ani bočné pomocné kolieska.  

Pozor, vyberte správnu veľkosť

  Rovnako ako bicykel, tak aj odrážadlo sa ponúka v rôznych veľkostiach. Prispôsobte veľkosť veku vášho dieťaťa. Je totiž pochopiteľné, že dvojročné dieťa potrebuje ten najmenší variant, zatiaľ čo štvorročné už ten väčší. Dieťa by malo dosiahnuť celými chodidlami na zem, nie len špičkami. Dbajte tiež na to, aby dobre dosiahlo zo sedla na riadidlá.   Ďalšia otázka, akú budete riešiť, je, či zvoliť prevedenie s brzdou, alebo bez nej. Brzda je rozhodne výhodou, ale nie je nutnosťou. Dvojročné deti rovnako väčšinou nechápu, ako brzdu použiť.

Publikované: 18. 09. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Super tipy

Autor: Denisa Koudelková