Ako vyčistiť a dať do poriadku vaše šperky?

Čistenie šperkov z drahých kovov je povinným krokom v starostlivosti o vaše obľúbené doplnky, ktorý by sa mal opakovať v pravidelnej frekvencii. A čím pozornejšie budete šperky sledovať, tým dlhšie budú vyzerať ako nové. Ako na to?

Nejde o čistenie zlata každý týždeň. Za toto časové obdobie sa predsa tak rýchlo ani nekontaminujú. Faktom však zostáva, že v priebehu roka by ste minimálne raz mali svoje obľúbené zlaté šperky dôkladne vyčistiť.

Najmä ak ste pri svojej profesionálnej činnosti alebo v každodennom živote neustále v kontakte s agresívnym prostredím. Napríklad pracujete v stavebníctve, venujete sa svojej záhrade alebo vždy dokonale čistým riadom v kuchyni.

Ktoré postupy čistenia šperkov v domácom prostredí sú bezpečné?

Niekedy stačí šperky len utrieť

Najjednoduchším, najlacnejším a najefektívnejším spôsobom čistenia zlata je použitie mäkkej vlnitej látky vyrobenej z prírodného materiálu. Ak pravidelne utierate zlaté šperky takouto látkou, sotva sa niekedy budete musieť uchýliť k použitiu náročnejších metód.

Po ošetrení vlnenou handrou sa budú vaše krásne zlaté prstene lesknúť akoby ste si ich práve kúpili. Na niektoré znečistenia však handrička stačiť nemusí.

Mydlo a voda

Čistenie zlatých šperkov doma najčastejšie spočíva v kúpaní výrobkov v mydlovom roztoku. Mali by ste si pripraviť zmes pridaním tekutého mydla do teplej vody a dobre pretrepať. Potom by sa mali šperky ponoriť do teplej kompozície a nechať niekoľko hodín pôsobiť.

Po uplynutí určitej doby, odborníci odporúčajú vybrať si zubnú kefku s mäkkými štetinami a dobre ňou prejsť po povrchu príslušenstva, pričom venujte osobitnú pozornosť ťažko dostupným miestam. Na konci sa produkt opláchne pod tečúcou vodou a položí sa na mäkký uterák, aby sa šperk úplne vysušil.

Jedlá sóda

Čistenie šperkov pomocou sódy bikarbóny si vyžaduje varenie, preto sa nehodí pre šperky s kamienkami. Ide o vhodný postup čistenia čistých zlatých šperkov.

Hneď ako tekutina v hrnci zovrie, odporúča sa do nej dať lyžicu sódy a šperky. Potom zapneme časovač - a presne po dvoch minútach vypneme sporák. Kvapalinu scedíme cez sitko. Šperky je potrebné nechať vychladnúť, aby ste si na nich nepopálili ruky.

Potom, rovnako ako v predchádzajúcich metódach, sa odporúča, odstrániť drobné nečistoty, ktoré sa nestihli rozpustiť, jemnou kefkou. Pozor na to, aby sa sóda rozpustila, inak by mohla leštený povrch poškriabať.

Nič špeciálne teda k údržbe vašich šperkov nepotrebujete. Ak sa tohto postupu ale predsa len obávate, môžete kedykoľvek zájsť do klenotníctva, v ktorom dajú všetko do poriadku bez zbytočných starostí.

Publikované: 28. 05. 2021

Kategória: Super tipy

Autor: Denisa Koudelková