Deformácie a zlyhania tela, ktoré sa neoplatí s pribúdajúcim vekom podceňovať

S pribúdajúcim vekom stráca naše telo množstvo životne dôležitých látok, vplyvom čoho sa jeho stav zhoršuje. Ani životný štýl a nie vždy ideálne správanie, neprispievajú k optimálnemu zdravotnému stavu vo vyššom veku. Mnohé časti tela sa deformujú a zlyhávajú, čo spôsobuje nemalé komplikácie často pre vykonávanie bežných a základných činností.

Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako si nielen vo vyššom veku pomôcť. Prvoradá je liečba u lekára, ktorý vám môže odporučiť ďalšie dostupné možnosti účinnej liečby. Ak sa preto z rôznych dôvodov postupom času zhoršuje zrak a telo mení svoj tvar, mali by ste sa obrátiť na dobrého očného lekára a ortopéda v okolí.

​Nepríjemné ochorenia zraku

Všetci vieme, že s pribúdajúcim vekom naše videnie slabne a oči nefungujú tak ako kedysi. Jedna štatistika dokonca hovorí, že vo veku 80 rokov má viac ako polovica všetkých ľudí sivý zákal. Pribúdajúce roky však nie sú dôvodom na to, aby ste sa museli zmieriť s utrpením a zníženým životným komfortom, ktoré vám tieto a iné choroby spôsobujú. Pravidelnými návštevami u toho najlepšieho očného lekára Nitra môžete mnohým zlyhaniam organizmu predísť, prípadne problém úspešne liečiť.

Bežné očné choroby súvisiace s vekom, ktoré dokáže a môže oftalmológ diagnostikovať, zahŕňajú glaukóm, ochorenie suchého oka, vekom podmienenú degeneráciu makuly a sivý zákal. Okrem týchto problémov existujú aj iné očné ochorenia, ktorých prevalencia sa zvyšuje u starších ľudí, najmä ak sú menej aktívni a pripútaní na lôžko.

Môže ísť o nepríjemný zápal očného viečka, podráždenie a zápal spojiviek či tvorbu vredov. Nakoľko je ale zrak pre človeka a jeho život i komfort mimoriadne dôležitý, nemali by sa pravidelné návštevy u odborného očného lekára podceňovať.

​Deformácie končatín

Ďalším nepríjemným ochorením alebo zlyhaním tela, ktoré je spôsobené nielen vyšším vekom, sú jeho deformácie. Najčastejšie ide o poškodenie dolných končatín, ktorých dôvodom vzniku môže byť genetická predispozícia, nezdravý životný štýl alebo zranenia.


Deformity chodidiel sú široké spektrum stavov, ktoré postihujú kosti a šľachy na chodidlách. Porucha môže byť taká bežná ako vybočený alebo kladivkový prst, alebo zriedkavejšia ako zrastené prsty, kyjovitá a plochá noha a rôzne iné stavy chodidiel. Aj v tomto prípade je najlepšie, aby ste pred samoliečbou radšej navštívili dobrého ortopéda Levice a všetky problémy a kroky s ním podrobne konzultovali.

Neodborný postup vám môže ešte viac uškodiť a dokonca vás úplne pripútať na lôžko. Aby ste sa preto mohli aj vo vyššom veku radovať z krásy všedných dní a naplno sa venovať svojim obľúbeným činnostiam, je vždy lepšie, ak svoje problémy riešite s odborným lekárom.

Publikované: 23. 02. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Denisa Koudelková