Drevené pelety: Čo o nich vieme?

S príchodom zimy sa dvíhajú aj ceny za energie. Každá domácnosť musí premýšľať o tom, čím bude vykurovať a ako si udrží v dome teplo. Skvelým materiálom, ktorý nahrádza staré dobré drevo, sú práve drevené pelety.

Prečo práve pelety?

Hneď, ako sa začneme baviť o ekologickom spôsobe vytápania, mali by sme myslieť práve na tieto drobné a nenápadne valčeky, ktoré si právom získali nálepku “ekologického vykurovacieho materiálu”. Pelety totiž pri spaľovaní nevylučujú do ovzdušia také množstvo emisií ako iné kurivá. Dôvodom je takzvaná neutrálna bilancia CO2, čo v preklade znamená, že pri ich spaľovaní sa do ovzdušia vylučuje iba také množstvo oxidu uhličitého, ktoré drevo bežne spotrebuje pre svoj rast. Pokiaľ teda patríte k ľuďom, ktorých zaujíma otázka životného prostredia, drevené pelety sú pre vás skvelou voľbou.

Čo sú drevené pelety?

Pelety sú prírodný materiál. Sú vyrobené z drevných pilí, ktoré získavame zo zbytkov vyprodukovaných drevospracujúcim priemyslom. Čo sa rozmeru týka, majú priemer asi 6 milimetrov a dĺžku približne 4 centimetre. Môžete ich využiť v kozuboch, krboch, aj kotloch s automatickým alebo poloautomatickým podávačom.

Kde všade sa používajú pelety?

Drevenými peletami sa vykurujú nielen domácnosti, ale tiež chaty, chalupy, no nájdete ich aj v priemysle, napríklad v elektrárňach. V priemysle sa zväčša využívajú pelety, ktoré obsahujú tiež nejaké tie prímesy, aj preto majú nižšiu výhrevnosť a zanechávajú po sebe viac popola.

Drevené pelety a ich výhody

Možno ste už počuli o drevených briketách. Ak áno, tak pelety sú na tom podobne ako brikety. Obsahujú len nízke percento vlhkosti, vďaka čomu horia rovnomerne a dlhodobo. Navyše, nie sú do nich pridávané žiadne chemické látky ani lepidlá. Drevo totiž pri procese výroby na pelety prechádza lisovacím strojom, kde je naň okrem vysokého tlaku aplikovaná tiež vysoká teplota. V podobných podmienkach drevo vylučuje lignín, ktorý plní funkciu lepidla. V prípade, že premýšľate nad vhodným vykurovacím materiálom, pelety sú pre vás to pravé. A hoci sa počiatočná investícia do nového kotla môže zdať privysoká, na záver sa vám vyplatí.

Publikované: 26. 11. 2019

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková