Francúzske okná sa stanú pýchou vášho rodinného domu

V súčasnej dobe sa veľa majiteľov rodinných domov púšťa do rekonštrukcie rodinného domu, ktorá okrem iného zahŕňa aj výmenu okien a dverí. Dávno sú preč doby, kedy sa používali malé okná, trend je momentálne úplne opačný. V architektonickom svete sa do popredia predrali práve francúzske okná. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme, čo na trhu s oknami teraz letí. Čo sa týka materiálu, stále jednoznačne vedú plastové okná, ktoré sa vyznačujú perfektnými tepelnoizolačnými vlastnosťami a veľmi dobrým pomerom medzi kvalitou a cenou. Zameriame sa však skôr na francúzske okná, ktoré sú k dostaniu v mnohých variantoch.

Čo je francúzske okno?

Francúzske okno je také okno, ktoré začína priamo pri podlahe. Jeho prednosťou je, že poskytuje úžasný výhľad. Práve kvôli tomu sú francúzske okná veľmi obľúbené aj v bytoch, najmä tých vo vyšších poschodiach budov, odkiaľ sa potom otvára výhľad na celé mesto i ďaleké okolie. Skrze francúzske okná preniká dvakrát viac prirodzeného svetla, a tak nie je nutné rozsvecovať umelé svetla ihneď pri zotmení. Rovnako tak máte interiér rýchlejšie vyvetraný, lebo väčšou plochou prúdi od miestnosti väčšie množstvo čerstvého vzduchu. V neposlednom rade sa vám zapáči skutočnosť, že cez francúzske okná neuniká viac tepla než cez klasické, pretože výrobcovia sa zamerali práve na lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.

Ako francúzske okná vybrať?

Zamerajte sa najprv na rám okna, ktorý by mal byť vyrobený naozaj kvalitne. Vybrať si môžete z variantov plastových, hliníkových a drevených. Počítajte s o niečo vyššou obstarávacou cenou, čo je dané tým, že na francúzske okná do rodinného domu je nevyhnutné väčšie množstvo materiálu. Keďže je francúzske okno od zeme, je úplne pochopiteľné, že nemôžete do miestnosti dať klasické kúrenie, čo sa rieši práve podlahovým vykurovaním. Francúzske okná majú vskutku široké využitie, často slúži aj ako vstup na terasu či záhradu.

Publikované: 18. 03. 2019

Kategória: Bývanie

Autor: Denisa Koudelková